2025. január 19. vasárnap | Márió, Sára
Aktuális

A kényszerlehalászás helyett a horgászokat buzdítják halelvitelre Pátkán

A kényszerlehalászás helyett a horgászokat buzdítják halelvitelre Pátkán

Egyre nagyobb a probléma a Pátkai-víztározón is, ahol kritikussá vált a vízszint. Kidolgoztak egy vészforgatókönyvet, de a kényszerlehalászást elvetették, mert túl kockázatos lenne. Helyette a horgászok felé fordultak, és azt kérték tőlük, hogy minél többen menjenek ki pecázni, és vigyék haza a halat, mert így tehermentesíthetik a vizet. A kis helyre összezsúfolódott halállomány miatt nagyobb a fogási esély.   

Az elmúlt évek és a jelenlegi aszályos időszak miatt a Velencei-tó és vízgyűjtő területe sajnos mostanra kritikus helyzetbe került. A Horgász Egyesületek Fejér Megyei Szövetsége (Hofesz) által kezelt halgazdálkodási vízterületként számon tartott Pátkai-víztározó elérte a 370 centiméteres, minimum vízszintet, ami az augusztusi hónapban még előttünk álló kánikula miatt várhatóan 350 centiméterre fog csökkenni – olvasható a szervezet közleményében.  

Kiemelték, hogy ezen vízállás egy relatív adat, ami nem azt jelenti –  amit sokan feltételeznek –, hogy a tározó teljes területén közel 4 méternyi vízoszlop található, hanem a zsilipnél lévő mércén, amely a tó legmélyebb pontján helyezkedik el, ekkora a vízszint. 

Sajnos a tározó legfelső része, az úgynevezett „kis tó” már több hete kiszáradt, és jelenleg a középső tavon is csak öblözetekben, a mélyebben fekvő területeken található víz. 

A kialakult helyzetre való tekintettel a Hofesz elnöksége egy vészforgatókönyvet dolgozott ki. Először kérvényezte a terület vészhelyzeti lehalászására vonatkozó engedélyeket, melyek segítségével az általuk kezelt más állami tulajdonban lévő víztestekbe lehetséges lenne átmenteni a halállományt. 

Leszögezték: a tározón jelenleg semmilyen halászati tevékenység nem folyik. 

„Több ütemben végeztünk felmérést a tározó jelenlegi vízmélységét vizsgálva, valamint egyeztettünk halászati szakemberekkel is, és végül arra döntésre jutottunk, hogy a tározó meder-morfológiáját tekintve, illetve a rendkívüli hőség és a szállítójárművek számára a vízpart problémás megközelíthetősége okán a jelenlegi halászati tevékenység hatalmas kockázatot jelentene a halállomány számára, mely nagy valószínűséggel tömegével sérülne, pusztulna el a hálóban” – írták a tájékoztatóban. 

Hozzátették: a tározó területén, a belső részeken jelenleg 1-1,7 méter mélységű részek vannak, amelyek még megfelelő életteret biztosítanak a nagy mennyiségű halállomány számára. 

Ezeket a területeket folyamatosan figyelik, illetve a lehetőségekhez mérten megpróbálják levegőztetni. 

Természetesen, ha az őszi, és a téli időszakban nem normalizálódik a tározó helyzete, akkor a tél folyamán végre kell hajtani a kényszerlehalászást – hívták fel a figyelmet.

A Hofesz a horgászok felé fordulva jelezte, hogy bár a vízállás kritikusan alacsony, de az összeszűkült víztér kiváló fogási lehetőségeket biztosít. 

„Minél többen horgásznak a tározón, és a szabályok adta kereteken belül haza is szállítják a kifogott zsákmányt, jelentősen tehermentesíthetik a vízteret a kopoltyúszám csökkentésével” – állapították meg, mintegy felhívást intézve, hogy menjenek minél többen pecázni, és vigyék el a kifogott zsákmányt.  

„Ezúton arra is megkérjük horgásztársainkat, hogy ne vegyék zaklatásnak a fokozott halőri jelenlétet. A víztest halgazdálkodási hasznosítójaként kötelességünk megőrizni horgásztársaink vagyonát ebben a kétség kívül nehéz helyzetben is” – zárta tájékoztatóját a Hofesz. 

Júliusban sajnos történt már halpusztulás a tározóban, akkor 30-40 darab nagy testű amur hullott el. Részletek ITT

A megyei szövetséghez tartozó hír, hogy miközben a Pátkai-víztározón a halmennyiség csökkentése a cél, addig más Fejér megyei vizekbe pontyokat telepítettek. 

Augusztus 9-én, kedden három tónál is halasítást valósítottak meg. Háromnyaras pontyokból engedtek szabadon a Palotavárosi Alsó-tóba 500 kilót, a Sárszentmihályi-víztározóba 1000 kilót, míg a Fehérvárcsurgói-víztározóba 1294 kilót. 

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: pixabay.com)