2025. január 20. hétfő | Fábián, Sebestyén
Aktuális

A mérőszalag görbületén megy a vita egy horgász és a BHNp Zrt. között

A mérőszalag görbületén megy a vita egy horgász és a BHNp Zrt. között

Bevonták az engedélyét egy balatoni horgásznak, mert a halőrök szerint egy centiméterrel kisebb pontyot tartott meg. A megbüntetett pecás viszont úgy érzi, neki van igaza, mert a halőrök másként mérték a halat. Egy centin megy a vita és a mérőszalag görbületén. 

Ferenc egy tavalyi forró júliusi délután Fonyódon horgászott, amikor két halőr számon kérte rajta, hogy miért nem dobta vissza azt a pontyot, ami mérésük szerint éppen egy centiméterrel kisebb volt a megengedettnél – számolt be a sztoriról a Blikk

Az érvényben lévő rendelet szerint a hal testhossza az orrcsúcstól a farokúszó tövéig mért távolság. Ha a kifogott ponty 35 centiméternél kisebb, akkor nincs mese, vissza kell dobni, hadd fejlődjön még. A horgász pontosan 35 centiméteresnek mérte a pontyot, amit ezért a szákjába tett, majd bejegyezte a fogási naplójába.

A halőrök azonban kétségbe vonták ezt. „Határozottan ellenezték, hogy a mérőszalagot az említett két pontra tegyem, mert szerintük a hal görbülete megnöveli a méretet. A tavalyi főidényem elveszett annak ellenére, hogy kifizettem az ide vonatkozó díjakat, amikor bevonták az engedélyemet. Számtalan halőri ellenőrzést kaptam, 62 éve horgászom, de ilyen még nem történt velem” – emlékezett vissza a nyugdíjas, aki másnap reggel vette a fáradságot és kiszámította, hogy a görbületi méretkülönbség egy ilyen kicsi halnál szinte elhanyagolható.

A Blikk szerint mivel soha nem került összeütközésbe a törvénnyel, különösen bántotta az igazságérzetét, hogy engedélyét bevonták, éves horgászjegyét elvették. Egyúttal fel is jelentették a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt-nél (BHNp Zrt.) és a Pest Megyei Kormányhivatalnál is. Ám az ellene indított közigazgatási hatósági eljárást a kormányhivatal rövid úton megszüntette.

Az indoklás szerint „a halőröktől bekért fényképfelvételek alapján megállapítható, hogy nem a szabályoknak megfelelően, a hal mentén mérték a ponty hosszát, hanem a hal mellé, a földre tett mérőszalagon, amely komoly hibalehetőséget hordoz magában”. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint hogy a megküldött felvételek mindegyikén a halnak más és más mérete volt leolvasható.

A meghurcolt, ám végül a kormányhivatalnál tisztázott horgász bevont horgászati jegyéért cserébe egy éves jegyet és sérelmi díjként 80 ezer forintot kért a BHNp Zrt-től. A kormányhivatal végzését azonban a cég figyelmen kívül hagyta.

„Amennyiben valami jogszerűtlen, azért a jog mentén ki kell állni. Erre vártunk. Azt, hogy a kormányhivatal egy teljesen nyilvánvaló ügyben, ami egy, a halgazdálkodási törvényben megfogalmazott pontot egyértelműen megsért, és mégis felmentő határozatot ad, arra válaszolni én nem tudok. Erre illetékes az érintett hatóság lehet. Mivel tavalyi ügyről van szó, az akkori törvények szerint ráadásul egy bennünket is érintő ügyben társaságunk nem volt ügyfélnek tekinthető” – közölte Szári Zsolt vezérigazgató.

Pillanatnyilag tehát úgy áll a helyzet, hogy a horgásznak igazat adott a kormányhivatal, de elégtételt nem a halgazdálkodási társaság. A horgász azt mondja, soha nem adja fel, mert nem egyetlen centiméter, hanem a becsülete, a jó hírneve a tét. „Furcsán gondolkodik a vezérigazgató úr. Ha egy hatóság megállapítja, hogy nem történt szabálysértés, akkor azt illene jogkövetően elfogadnia. Feljelentőként azonban makacsul ragaszkodik vélt igazához” – nyilatkozta a horgász ügyvédje, dr. Strasser Tibor, hozzátéve: az ügynek más horgászok szempontjából is nagy jelentősége van.

„A 21. században olyan eszközzel kellene mérni, ami precíz, nem pedig egy mérőszalaggal” – mondta a Blikknek a horgász.

(fotó: Blikk)

Pecaverzum a közösségi médiában:

Kövessétek Facebook-oldalunkat!

Csatlakozzatok hozzánk Instagramon!

Iratkozzatok fel Youtube-csatornánkra!