2025. február 22. szombat | Gerzson
Aktuális

Arany vagy ezüst? – lavinát indított az örök kárászkérdés

Arany vagy ezüst? – lavinát indított az örök kárászkérdés

Sem egy olimpián, sem egy kárászfogásnál nem mindegy, hogy arany vagy ezüst a végeredmény.

Míg a dobogón sem lényegtelen, hogy hol áll végül a sportoló, a két hal között is óriási az eltérés.

Az aranykárász, másnéven széles kárász a hatályos szabályok szerint a nem fogható fajok közé tartozik (azaz nem vihető el), addig az ezüstkárász inváziósnak számít, és nem szabad visszaengedni.

Egy horgász a fogását nem tudta biztosan meghatározni, ezért a Magyar Haltani Társaság (MHTT) Mit fogtam? rovatához fordult.

„A képen látható hal meghatározásában szeretnék segítséget kérni” – írta egy fotó kíséretében V. A. a haltani szakértőknek.

„Mivel az úszói szürkék, az oldalvonalán 32-nél kevesebb pikkelye van és a hátúszója szegélye is enyhén homorú, a képen egy magas hátú inváziós ezüstkárász (Carassius gibelio) látható” – reagált válaszában az MHTT.

A szakemberek a Facebookon is megosztották a fotót és a fajmeghatározást, a kommentelők pedig vitába keveredtek egymással.

Egyesek – amikor vélhetően a poszt szövegében még nem volt ott a megoldás – a fotó láttán azt írták, hogy széles kárász látható a képen, sokan felismerték az ezüstkárászt, néhányan pedig összeívást feltételeztek.

Az MHTT az egyik kommentre, miszerint aranykárász van a fotón, ezt válaszolta:

„Sajnos nem aranykárász vagy más néven széles kárász. Annak a megritkult halunknak a hátúszója domború szegélyű.”

A hozzászólók a fotó beküldőjét is kritikával illették, amiért nem ismerte fel a fogását, a haltani weboldal képviselői ezekre a megszólalásokra is reagáltak:

"A mi célunk az ismeretterjesztés, ezért a válaszunkat mindig indokoljuk is. Kérjük, ne riasszák el lekicsinylésükkel a halakat kevéssé ismerő kérdezőket, mert a válaszból ők is tanulhatnak!” – írta válaszkommentjében az MHTT.

Korábban többször is foglalkoztunk már a kárászkérdéssel.

Egy 2022-es cikkünkben az alábbi, szintén ezüstkárászt ábrázoló fotót is elemezték a haltani szakértők.

„A széles és az ezüstkárász elkülönítésében önmagában a szín sosem biztos bélyeg, ugyanis a vízi növényzettel gazdagon benőtt, eutróf, esetleg tőzeges vízterekben az ezüstkárászok – a nevük ellenére – aranyló színűek is lehetnek. Akárcsak a fotón, ugyanis az oldalvonalon lévő 30 pikkely, a test és a hátúszó alakja alapján a hal ezüstkárász” – fogalmazott akkor az MHTT (a teljes cikket ITT olvashatod). 

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(fotók: MHTT/Pecaverzum)