2024. április 26. péntek | Ervin
Aktuális

Az egekbe szöktek a horgászcikkek árai

Az egekbe szöktek a horgászcikkek árai

Az idei évben már másodszor emelnek árat az etetőanyag-forgalmazók Magyarországon. Az év eleji, szokásos, körülbelül 10-15 százalékos drágulást az év közben újabb követte. Ilyenre már régóta nem volt példa. De nemcsak a csalogató anyagok kerülnek már többe: a horgászcikkek piacán ráadásul az áremelést készlethiány is tetézi.

Bárki, aki bemegy peca előtt egy horgászboltba vagy interneten vásárol, a saját bőrén veheti észre, hogy az utóbbi időben mindig kevesebb pénz maradt a zsebében fizetést követően.

A horgászcikkek drágulása idén gyorsult fel rohamosan. A Percaverzumnak nyilatkozó kereskedők elmondták, évek óta nem volt olyanra példa, hogy az év eleji áremlést követően év közben ismét drágulás következett be a csalogatóanyagok tekintetében. „Az egyik gyártó péládul 15 százalékot emelt az év elején, és most újra emelni fognak” – mondta az egyik horgászbolt-tulajdonos.

Azért kénytelenek a forgalmazók etetőanyag-áremelést érvényesíteni, mert termékeik alapanyagának 80-90 százaléka kukorica, amelynek az ára szintén rohamosan növekszik. A két hónappal ezelőtt végement emelkedést most újabb követte, drágább a többi között a dara és a csalikukorica is. 

„Tovább emelkedtek az árak. Olyan helyzet van most nemcsak Magyarországon, hanem szinte mindenhol a világon, hogy minden növénynek – legyen kukorica, gabonaféle, olajos növény vagy szója – az ára az elmúlt évek átlagárához képest 20-30 vagy akár 50 százalékkal is magasabb. Úgy látszik, hogy rövid ideig is, de hozzá kell szoknia mindenkinek, hogy ilyen magas árszintek alakultak ki” – nyilatkozta Reng Zoltán, a Hungarana Kft. vezérigazgatója az ATV Új Mezőgazdasági Magazinjában.

Európa legjelentősebb kukoricafeldolgozójának, a magyar piacon több mint száz éve meghatározó szereplőnek számító vállalat első embere elmondta, több apró tényező hatása a jelentős áremelkedés. Az egyik, hogy Kínában véget ért a sertéspestis, és negyvenezer telep indult újra, amelyek takarmányigénye több tízmillió tonnával meghaladja a korábbiakat. A keresletnövekedés készlethiánnyal párosulva pedig nem eredményezhet más, mint magasabb fogyasztói árakat.

A gabonafélék drágulásának másik oka Reng Zoltán szerint, hogy a pénzpiaci szereplők újra elkezdtek nyersanyaggal foglakozni az árutőzsdéken. „A kamatszint midenhol olcsó, és a nagyobb hozamok reményében az árutőzsdéken forgatják a pénzüket” – mutatott rá.

Sajnos azonban nemcsak a különböző csalogatóanyagok árai szöktek az egekbe, hanem szinte minden egyéb horgászcikk ára növekedett. A Pecaverzumnak nyilatkozó kereskedők elmondása alapján például a bottartók negyven százalékkal kerülnek többe most, mint tavaly, de minden olyan cikk drágult, amely fémet tartalmaz. Ilyenek például a horgok, forgókapcsok, műcsalik is.

„10-15 százalékot mentek fel az árak ezeknél a termékeknél is, csak azt kevesebben veszik észre, ha 340 forintról valami 375 forintra emelkedik, pedig az már több mint tízszázalékos növekmény” – mesélte a boltjában tapasztaltakat az egyik tulajdonos, aki hozzátette, ebben a szegmensben a dollár árfolyama is jelentősen befolyásolja az árakat.

Az emelkedés mellett további bosszantó tény a horgászok számára, hogy egyes termékekből készlethiány tapasztalható. Vagy nem lehet kapni azt a márkát, amelyet szeretnénk, vagy csak egy másik gyártó portékája áll rendelkezésre. Jellemzően azért szerencsére 90 százalékban minden beszerezhető. A készlethiány pedig a Szuezi-csatornán keresztbe fordult szállítóhajónak köszönhető, amely lebénított szinte az egész világ vízi-kereskedelmét.

A Magyar Horgász Szövetség (Mohosz) legutóbb 2019-ben emelte az állami jegy árát 4200-ról 5300-ra, azonban a területi- és napijegyekért sok helyen többet kell fizetni.

A horgászat egyre népszerűbb hazánkban, már 720 ezren rendelkeznek állami jeggyel, és a Mohosz fizetési rendszerében végrehajtott fejlesztéseknek is sokan örülnek. 

Pecaverzum a közösségi médiában:

Kövessétek Facebook-oldalunkat!

Csatlakozzatok hozzánk Instagramon!

Iratkozzatok fel Youtube-csatornánkra!