Nem babra megy a játék.
Szép kishalat fogott egy pecás a Tiszából, de nem volt benne biztos, hogy a védett leánykoncér, netán a fogható bodorka akadt-e horogra.
„A képen látható halat a Tiszából fogtam október 27-én, a Kiskörei vízerőmű alvizén, de nem vagyok benne biztos, hogy leánykoncér vagy bodorka-e. Kérem, segítsenek a határozásban!” – írta V. J. a Magyar Haltani Társaság (MHTT) Mit fogtam? rovatának beküldött üzenetében.
A szakértők a válaszukban kiemelték, hogy a hal szája félig alsó állású, a szemgyűrűje fehéres, a pikkelyei viszonylag nagyok, és az oldalvonal mentén 45 számolható, ami alapján a hal egy védett leánykoncér (Rutilus virgo).
Érdemes biztosra menni, és ha kétségeink támadnának a kifogott hal faját illetően, inkább engedjük vissza, mert volt már rá példa, hogy elvették a horgászok engedélyét, mert leánykoncért tartottak meg.
A 40 nem fogható halfajt bemutató cikkünkben azt írtuk a 10 ezer forint természetvédelmi értékű leánykoncérról, hogy a Duna vízrendszeréhez tartozó nagyobb folyók paduc- és márnazónájában él, ritka, veszélyeztetett endemizmusunk.
Áramláskedvelő faj, optimális élőhelyét a folyók sebesebb sodrású, kavicsos és sóderes medrű, üledékmentes szakaszai adják.
Március és május között ívik, a hímek ebben az időszakban jellegzetes, több sorban elhelyezkedő, rózsatövishez hasonló, fehér nászkiütéseket viselnek. Kifejlett példányainak hossza az 50 centimétert is elérheti.
Az országos rekord Cservenák László nevéhez fűződik, aki 2011. július 31-én a Szentendrei Kis-Dunából fogott egy 3,21 kilogrammos, 52 centiméteres példányt.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: MHTT)