Olcsóbban megúszhatja a pecázást, aki csak a szabadsága idejére tud időt szakítani a halfogásra, vagy csak szeretné kipróbálni ezt a hobbit. A turista horgászjegyhez nem kell se horgászkártya, se egyesületi tagság, bár az alapvető tudnivalókról teszten kell számot adnia, és a fogási napló vezetését sem spórolhatja meg.
Amennyiben valaki csak a nyaralás idején szeretne pecázni, vagy a nyári szabadsága alatt kipróbálni a halfogást, akkor válthat turista horgászjegyet is. Ennek birtokában 90 napon át az Magyar Horgászkártya kiváltása és egyesületi tagság nélkül próbálkozhat a halfogással.
Hogyan lehet hozzájutni egy ilyen háromhavi engedélyhez?
– Az interneten regisztrálnia kell az illetőnek a HORINFO rendszerben és turista horgászvizsgát kell tennie, azaz online teszt formájában számot adni az alapvető ismeretekből. Ha az online tudáspróba elsőre nem sikerül, akárhányszor neki lehet futni. Ha ez megvan, akkor váltható ki a turista állami horgászjegy – magyarázta a szoljon.hu-nak Donkó Péter, a Közép-Tisza-Vidéki Horgász Egyesületek Szövetsége (KTVHESZ) ügyvezető igazgatója.
E mellé tud váltani a horgász turista területi jegyet, amiből van napijegy, 48 órás jegy, de az országban van, ahol heti és havi jegyet, sőt, háromhavi jegyet is árulnak. Ezek kiválthatók online a HORINFO rendszeren keresztül, de személyesen horgászboltban is hozzá lehet jutni.
– Szerintem ez olyannak éri meg, aki szeretné kipróbálni a horgászatot, kideríteni, hogy tetszik-e neki ez a szabadidős elfoglaltság, van-e érzéke hozzá, akarna-e hosszabb távon is horgászni. Aztán ha megfertőződik a horgászat szenvedélyével, akkor leteheti az alapvető horgászvizsgát, és – kiváltva a horgászkártyát, az állami jegyet és területi engedélyt – egész évben foghatja a halakat. Volt már rá példa nálunk is, hogy valaki turista engedéllyel kezdte, megtetszett neki a dolog, és ma már normál éves jeggyel pecázik – magyarázta Donkó Péter.
Turista jeggyel horgászóknak is kötelező vezetni a fogási naplót, amit az állami turista engedély érvényességének lejártát követő 30 napon belül kell megküldeni a Magyar Országos Horgász Szövetségnek (Mohosz), erre online is lehetőség van.
Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében tavaly a 24 órás horgászjegyből 115 darabot, 48 órásból pedig 22 darabot adtak el.
A turista állami horgászjegy kiváltásához szükséges információk és részletes regisztrációs útmutató ITT található.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: pixabay.com)