2024. december 6. péntek | Miklós
Aktuális

Az összes horgász finanszírozza a Velencei-tó helyzetének javulását – videóval

Az összes horgász finanszírozza a Velencei-tó helyzetének javulását – videóval

Harmadik alkalommal rendezte meg a Velencei-tavi Horgászfórumot a Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz) november 29-én, pénteken a délelőtti órákban Velencén. A vízi életközösség, a halak védelme az egyik legfontosabb feladat, ez az, amit mindenki elvár a szervezettől. Az eseményen olyanok voltak jelen, akik aggodalommal és felelősséggel gondolkodnak a Velencei-tó jövőjéről.

Egyebek mellett elhangzott az is, hogy a legnagyobb magyarországi horgászközösség jelenleg harmincnyolc közfeladatot lát el és partnerséget kínál minden olyan szervezet számára, amely tenni akar a tó érdekében – olvasható a feol.hu-n

A szándék a szakma és a politika részéről is komoly. A programot Szűcs Lajosnak, a Mohosz elnökének szavai nyitották meg, aki bejelentette, hogy nem emelkednek a jövő évben sem a díjak, azaz a horgászok a következő időszakban is kiszámítható módon tudnak élni szenvedélyüknek a Velencei-tó mellett. 

Az első előadást Tessely Zoltán országgyűlési képviselő, a Pannónia Szíve és a Velencei-tó területfejlesztéséért felelős miniszterelnöki biztosa tartotta, majd Ferincz Árpád, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Akvakultúra és Környezetbiztonsági Intézet Természetesvízi Halökológiai Tanszékének vezetője tudományos szempontok szerint beszélt a tó állapotáról és jövőjéről. 

Pálinkás Imre Pál, a Mohosz Velencei-tavi Kirendeltségének vezetője pozitív hangulatú címet választott előadásának: „A remény és a bizalom éve a Velencei-tónál”. 

Az ötödik megszólaló Dérer István, a Mohosz elnökhelyettese volt, a horgászvezető a szövetség szemszögéből elemezte a tó jelenét és jövőre vonatkozó kilátásait.

Tessely Zoltán miniszterelnöki biztos bejelentette: egyetlen céllal érkezett, szövetségeseket keres a Velencei-tó törvényének megalkotásához. Egy olyan törvényhez, amely szabályozott környezetet, biztos és modern szakmai hátországot, a tónak felelős gazdát hoz. 

Az országgyűlési képviselő elmondta, a Velencei-tó szabályozási szintje jelenleg 110 centiméter, azaz 33 millió köbméter víz van a mederben. Ez azt jelenti, hogy a minimális szabályozási szinthez 5, a maximálishoz 15 millió köbméter víz hiányzik. 

Emlékeztetett a 2022-es esztendőre, amikor szeptemberben 53 centiméter volt a vízállás, de az intézkedéseknek és a csapadékosabb időjárásnak köszönhetően ez a helyzet jó irányban megváltozott. Változtak a lefolyási viszonyok is, sokat tettek ezért például Sukorón, Gárdonyban, Csákváron.

Hozzátette, a párolgást úgy lehet mérsékelni, ha a felületet csökkentjük, márpedig tagadhatatlan, hogy a Csíkvarsai-réten egy Velencei-tó léptékű felületen párologtatjuk a vizet. Kijelentette, az a legfontosabb, hogy minden csepp víz mihamarabb a tóba jusson, és ez így legyen mindaddig, amíg annak szintje nem éri el a maximális szabályozási szintet.

A politikus szólt a sok tanulmányról, amely készült a Duna irányából, a keleti és északi irányból történő vízpótlás lehetőségéről, a vízügyi szakemberek fenntartásairól, a felszíni csapadékvíz elvezető rendszereinek karbantartásáról. (A Mohosz álláspontja egyébként hosszú ideje a Duna irányából történő vízpótlási lehetőséget támogatja, mint később azt Dérer István megerősítette.) 

Elhangzott, hogy tizenhat tó, tározó és öntözőtelep működik jelenleg a Velencei-tó vízgyűjtő területén, ezek működési engedélyeit felül kell vizsgálni. Ma csak az a víz kerül a tóba, ami megmarad, pedig ennek fordítva kellene történnie.

A tónak felelős gazda kell, gépekre, eszközökre, anyagi forrásokra van szükség, olyan szabályozásra, amely után mindenki pontosan tudja, mi a dolga. Ma ez még nem így van. A szabályozott környezethez szükség van egy Velencei-tó törvényre: a Balatonnak már van egy ilyen, de Tessely Zoltán megjegyezte, annál többre és másra is gondol. 

A Belügyminisztérium erre a törekvésre már zöld jelzést adott, most egy új szemlélettel a megfelelő és hatékony vízkormányzás irányába kell terelni a folyamatokat. A képviselő hozzátette, fontos, hogy legyen tudományos háttere az intézkedéseknek, ne laikusoknak kelljen kitalálni, merre van az előre. Az árvíz esetében kiválóan teljesítettek a magyar vízügyi szakemberek, ugyanilyen szakmai háttérre van szükség a vízmegtartás érdekében is.

Pálinkás Imre, a Mohosz Velencei-tavi Kirendeltségének vezetője azt mondta, a tó a hazai vizek állatorvosi beteg lova, de a helyzet biztatóbb, mint amilyen az elmúlt években volt, a halállomány felmérései is ezt támasztják alá. 

Folytatják a telepítéseket, igyekeznek minél több halat a vízbe juttatni, de figyelembe kell venni, hogy korlátozott a tó haleltartó képessége. A Mohosz a helyzet javítása érdekében erején felül dolgozik, ami azt jelenti, hogy a kiadások messze meghaladják a bevételeket. (A jövő héten egyébként balin és keszeg telepítésére kerül sor.) 

Pálinkás Imre hozzátette, a 2022-es történelmi mélypont után végre növekszik az érdeklődés a tó iránt, a horgászturisztikai lehetőségek továbbra is jelentősek, az okosbója jó eredményeket mutat. A parti horgászhelyeket fejlesztése ugyancsak előtérben van.

Dérer István leszögezte, nyilvánvalóan nem engedhetjük meg, hogy ez a sekély vizű, szikes tó kiszáradjon a történelme során hetedszerre is, majd tizenkét év múlva újra feltöltődjék. Az ökológiai rendszert mesterségesen fenn kell tartani, hiszen ez társadalmi érdek. 

Az anyagi helyzetről szólva ő is megjegyezte, hogy jelenleg az összes magyar horgász finanszírozza a Velencei-tó helyzetének javulását. Aztán más fontos anyagiakról szólt, miután ő is az egységes kezelés szükségességéről beszélt.  

Még idén tízmillió forintos nagyságrendben terveznek haltelepítést, bízva abban, hogy ez meghozza majd a kívánt eredményeket. A további lehetőségek sorában említette, hogy a kormány 24 milliárd forintot hagyott jóvá 2030-ig az országos horgászturizmus számára, ebből pedig 1,5 milliárd forint jut majd a Velencei-tóra egy közösségi hely, horgászközpont, kiállítás, tudományos bázis kialakítására, amely rendszeresen kutatja majd a tó élővilágát.

A hozzászólások sorában egy természetes vizekről szóló digitális tudástár, egységes felület létrehozását javasolta Nagy Attila, a Horgász Egyesületek Fejér Megyei Szövetségének elnöke. Az elhangzott előadások december végéig elérhetők és visszanézhetők maradnak a MOHOSZ velencei-tavi kirendeltségének közösségi oldalán.

A horgászfórum teljes egészében:

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: MTI/Vasvári Tamás)