November 18-án elindult a Balatonban hagyott stégek eltávolítása. A szabályt alkalmazzák minden víziállásra, legyen az legális vagy illegális.
November 18-tól – az ígéretekhez híven valóban - megkezdte a víziállások eltávolítását a Balatonból a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság (Kdtvizig) – számolt be a sonline.hu.
A Balatonon csak ideiglenes víziállás létesíthető, amelyet április 1. és október 31. között lehet a tóban tartani. Bár a tulajdonosoknak idén november 15-ig türelmi időt biztosítottak, azóta nincs kegyelem: elindult a bontás.
De miért ilyen szigorúak a szabályok? Az ok egyszerű: a tél veszélyeket rejt. A jégzajlás, a viharos szél vagy a befagyott víz könnyen darabokra törheti a stégeket. Az elsodródó vagy lesüllyedő darabok nemcsak balesetveszélyesek, de a tó környezetét is károsítják.
A munkálatok Balatonmáriafürdő és Balatonfenyves térségében már megkezdődtek, és a tervek szerint Balatonkenese és Balatonfűzfő irányába folytatódnak.
Az időjárás azonban nagyban befolyásolja az ütemet, a bontás ugyanis nem egyszerű feladat, különösen, ha már zord körülmények között kell dolgozni.
Az eltávolított stégeket feldarabolják, és azok tulajdonosai, akik nem gondoskodtak időben az eltávolításról, komoly költségekre számíthatnak. Ez a szabály minden víziállásra vonatkozik, még az engedéllyel építettekre is.
A vízügy honlapján minden információ elérhető a szabályokról és az engedélyekről. A szigor nem öncélú: a cél a Balaton biztonságának és tisztaságának megőrzése.
A jelenlegi bontási munkák is ennek jegyében zajlanak, és biztosítják, hogy a tó továbbra is biztonságos maradjon.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: pixabay.com)