2024. december 6. péntek | Miklós
Aktuális

Így dolgozd fel, és készítsd el a busát!

Így dolgozd fel, és készítsd el a busát!

Grillezve, füstölve, paprikásnak elkészítve, sőt kolbásznak megtöltve is készített már busát Streleczky József, a Bogyóka Feeder Team tagja. Nemcsak ezekkel a különleges receptekkel szeretné népszerűsíteni ennek az invazív halnak a fogyasztását, hanem azzal is, hogy képes beszámolóval segít a pecásoknak a busák feldolgozásában. 

Ha szabályos akadással busát fogunk, akkor tilos visszadobni. De mi legyen akkor ezzel az invazív hallal? Sok horgász nagyon rossz módját találja annak, hogy megszabaduljon a busától: egyszerűen bedobja a bokrok alá. Ez volt az, ami miatt Streleczky József, a Bogyóka Feeder Team tagja úgy döntött, képekkel illusztrálva mutatja meg a legnagyobb közösségi oldalon, hogyan kell feldolgozni ezt a halat.

„Vannak, akik idegenkednek a busától, és nem eszik meg annak ellenére, hogy nagyon finom dolgokat ki lehet hozni belőle. Sztereotípiaként sokakban megmaradt az a nézet, hogy ez a hal rossz. Hazavinni nem akarják, így kidobják a bokrok alá. Sokszor látok ilyet, és nagyon sajnálom ezeket a halalkat. Ha már kifogjuk a busákat, akkor jó lenne, ha felhasználnánk vagy odaadnánk olyannak, aki elfogyasztja” – mondta a Pecaverzumnak Streleczky József.



Nemcsak a busák táplálkozását, életmódját és horgászatát kutatja lelkesen, hanem azt is, hogy mi minden lehet készíteni ezekből a halakból. A Bogyóka Feeder Team Facebook-oldalán pedig a nagy fogások mellett recepteket is megoszt rendszeresen. „A főzés számomra ugyanolyan kikapcsolódás, mint a horgászat. Amikor megvan a hal, már azon gondolkodom, hogy hogyan fogom elkészíteni.”

A posztban lépésről lépésre bemutatja, hogyan kell feldolgozni a busát.

Ezúttal egy 20,6 kilogrammos példány került a kezei közé, amit Dancs Sándor fogott Dunaújvárosban. Lássuk is akkor a folyamatot!  

Van egy olyan eszköz, amit nem rendeltetésszerűen, de a busa pikkelyezésénél fel lehet használni. Ez nem más, mint a sajtreszelő! Nagyon szépen leszedi a nagyját, aztán csak picit kell kapirgálni egy halpucolóval vagy késsel.

Ha megvan a pikkelyezés, felnyijuk a halat, kivesszük az ikrát (egész évben ikrásak) és a belső szerveket. Ezt követően le kell vágni a fejét és az uszonyokat.

A továbbiakban jön egy nagy mosás (folyamatos is), majd a filézés. A bordákat metszőollóval, egyéb vágásra alkalmas fogóval kell levágni a gerincoszlopról.

„A kapott, teljesen szálkamentes filét septiben be is pácoltam, majd megcsinálom holnap vagy holnapután este grillen vagy máshogy, majd eldől addig még! A bordarészt halászlébe teszem, a fejet is fel szoktam használni, de most nem volt időm szétkapni (isteni Ramen jellegű leveseket lehet csinálni belőle). A pikkelyezés opcionális. Azért csináltam így, hogy megmutassam egyéb elkészítési módoknál, amikor kell a bőr, lehet így is. Természetesen jelen esetben ez felesleges volt, de szeretem, mikor a sajtos tésztában van egy kis pikkely is!” – mondta el a tuti elkészítés módját Streleczky József.

Azt is elárulta, a családjukban mindenki szereti a halat. A nyolcéves kislánya és az ötéves kisfia is rajong a busáért. Grillezve, halpaprikásnak elkészítve, paprikás lisztbe forgatva, bepácolva, bárhogyan kerülhet az asztalra, biztosan nagy sikert arat. 

Aki pedig gyorstalpalót szeretne venni busafogásból, szánjon öt percet ERRE a videóra! Korábban pedig mi is ajánlottunk egy receptet, az ITT található. 

Busatémában minden fontosért, érdekesért IDE érdemes kattintani. 

Pecaverzum a közösségi médiában:

Kövessétek Facebook-oldalunkat!

Csatlakozzatok hozzánk Instagramon!

Iratkozzatok fel Youtube-csatornánkra!