![Durván a trópusi sügérek közé csapott egy horgász a Hévízi-kifolyón](https://pecaverzum.hu/upload/articles/thumb_850x565_crop3_80/jaguarsuger.jpg)
2024. november 28-án a Hévízi-kifolyó zsilip alatti részénél másfél óra alatt horoggal több mint ötven darab trópusi sügeret fogott H. E., aki erről a Magyar Haltani Társaságnak (MHTT) küldött levelében számolt be.
„Volt közöttük jaguársügér (Parachromis managuensis) és több különböző hibrid sügérféle is. A csali, csemegekukorica és kenyérgyurma volt” – írta a horgász anélkül, hogy kérdést tett volna fel.
Az MHTT ettől függetlenül reagált a tömeges trópusi sügérfogás hírér. Emlékeztettek, hogy a Hévízi-csatorna kezdeti szakaszának meleg vizében számos trópusi halfaj él igen nagy egyedszámban, melyeket akvaristák engedtek szabadon.
„Bár ezek a halak hideg vízben nem telelnek át, évről évre egyre messzebb merészkednek a kifolyótól a hidegebb víz felé, fokozatosan alkalmazkodva a magyarországi viszonyokhoz. A klímaváltozás következtében teleink egyre enyhébbek, ami lehetőséget ad ezeknek a fajoknak arra, hogy akár hőforrás nélkül is átteleljenek, ennek következményei a hazai halfaunára nézve beláthatatlanok” – figyelmeztetett a haltani szervezet.
Hozzátették: éppen ezért tilos megunt akváriumi halakat és más házikedvenceket szabadon engedni.
A Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság (BfNPI) decemberi közleménye szerint a Hévízi-tóban és a csatornában jelen tudásunk szerint 14 idegenhonos vízi növény, két rákfaj, valamint 15 halfaj és hibridjeik fordulnak elő.
A BfNPI és konzorciumi partnerei korábban pályázati forrásból folytatták az idegenhonos inváziós vízi növény- és állatfajok gyérítését, azonban ezen állományok mérete olyan mértékű, hogy teljes visszaszorításuk szinte lehetetlen.
Mindezek okán 2024-ben is történtek gyérítési munkák részben az inváziós fajok állományainak szabályozását, valamint a vízfolyás átjárhatóságát segítve.
A beavatkozás gépi eltávolítást jelentett, mely során az óriás csavarhínár (Vallisneria gigantea), a karolinai tündérhínár (Cabomba caroliniana), a mexikói vízibojt (Gymnocoronis spilanthoides), a mexikói tölgylevél (Shinnersia rivularis) és a kereklevelű fogaskehely (Rotala rotundifolia) vízi növényfajokat távolították el egyes szakaszokon.
Továbbá rendszeresen folytatnak a BfNPI kollégái búvármerüléseket a Hévízi-tóban, amelyek az ott felfedezett párducmintás vértesharcsa (Pterygoplichthys disjunctivus) és más inváziós halfajok állományainak felderítését és visszaszorítását célozzák.
A Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. (BHNp Zrt.) tavaly azzal próbálkozott, hogy csukákat telepített a Hévíz-folyásba, de a halaknak a nyomukat sem találta egy búvárfotós.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: MHTT)