![A nyomukat sem találták a Hévíz-folyásba telepített csukáknak – videóval](https://pecaverzum.hu/upload/articles/thumb_850x565_crop3_80/heviz_894.jpg)
Élénk mintázatú halakat videózott egy dunántúli búvárfotós. Kostyál Pál Hévízi-kifolyónál forgatott kisfilmjében trópusi sügérek tucatjai úszkálnak a vízben, a februárban telepített csukáknak viszont nyomait sem találta.
Kostyál Pál december 22-én, vasárnap merült ál. Azért választotta a 18 Celsius-fokos Hévízi-kifolyót, mert a természetes vizek decemberben már nagyon hidegek.
„Még egészen komfortos. Emellett arra is kíváncsi voltam, hogy mennyi inváziós hal maradt a vízben. Úgy látszik, ezek már kipusztíthatatlanok onnam, hiába is próbálják már évek óta. Csukát már nem találtunk a vízben, pedig telepítettek bele. Igaz, hogy ez már lassan egy éve történt – mondta a búvárfotós a Sokszínű vidéknek.
Szerinte a csukákat valószínűleg a horgászok tizedelték, akik a napokban is jelen voltak a kifolyó mentén.
Ha ez valóban így történt, akkor szabálysértéseket követhettek el a pecások, ugyanis februárban, amikor 295 kilogramm egynyaras csukát helyezett ki a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. (BHNp Zrt.), ragadozóhal-fogási tilalmat rendeltek el 2024. december 31-ig a Hévízi-tó alatti műtárgytól számított ötszáz méter hosszú csatornaszakaszon.
A korlátozás értelmében a nevezett csatornaszakaszon csalihalat, halszeletet, műcsalit a horgászhelyen tartani, azzal horgászni, továbbá süllőt, balint, csukát, harcsát, kősüllőt és sügért megtartani tilos.
A Hévízi-kifolyó tarka „vendégeit” már régóta ismerik, két taxonba sorolják azokat a szakemberek, de számtalan hibrid is él a vízben. A trópusi halak a tó meleg vizét elvezető Hévíz-patak északi szakaszán érzik legjobban magukat.
A Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság (BfNPI) decemberi közleménye szerint a Hévízi-tóban és a csatornában jelen tudásunk szerint 14 idegenhonos vízi növény, két rákfaj, valamint 15 halfaj és hibridjeik fordulnak elő.
A BfNPI és konzorciumi partnerei korábban pályázati forrásból folytatták az idegenhonos inváziós vízi növény- és állatfajok gyérítését, azonban ezen állományok mérete olyan mértékű, hogy teljes visszaszorításuk szinte lehetetlen.
Mindezek okán 2024-ben is történtek gyérítési munkák részben az inváziós fajok állományainak szabályozását, valamint a vízfolyás átjárhatóságát segítve.
A beavatkozás gépi eltávolítást jelentett, mely során az óriás csavarhínár (Vallisneria gigantea), a karolinai tündérhínár (Cabomba caroliniana), a mexikói vízibojt (Gymnocoronis spilanthoides), a mexikói tölgylevél (Shinnersia rivularis) és a kereklevelű fogaskehely (Rotala rotundifolia) vízi növényfajokat távolították el egyes szakaszokon.
Továbbá rendszeresen folytatnak a BfNPI kollégái búvármerüléseket a Hévízi-tóban, amelyek az ott felfedezett párducmintás vértesharcsa (Pterygoplichthys disjunctivus) és más inváziós halfajok állományainak felderítését és visszaszorítását célozzák.
Kostyál Pál rendszeresen szokott merülni országszerte, korábbi videói megtekinthetők ITT.
További érdekes videók ERRE.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: Kostyal Pál Youtube-képernyőfelvétel)