2024. április 26. péntek | Ervin
Aktuális

Egy íziben kitisztított csatornán vezetik az RSD vizét a Szigetbecsei-holtágba

Egy íziben kitisztított csatornán vezetik az RSD vizét a Szigetbecsei-holtágba

A kritikusan alacsony vízállású és romló vízminőségű Szigetbecsei-holtágba vízkormányzással vezetik a Ráckevei-Soroksári Duna (RSD) vizét. Ehhez azonban ki kellett tisztítani egy csatornát.

Mint ismeretes, augusztus 18-tól visszavonásig általános horgászati tilalom lépett életbe a Szigetbecsei-holtág területén, mert az elmúlt időszak kedvezőtlen meteorológiai és vízrajzi hatásai miatt a vízszint kritikusan lecsökkent, a víz minősége kedvezőtlenül változott. 

A Ráckevei Dunaági Horgász Szövetség (RDHSZ) halőrei már a tilalom első napján megtették a szükséges lépéseket, a munkálatok vízkormányzással kezdődtek – derül ki Pfeifer Rikárd, az RDHSZ halőrzési és horgászturisztikai ágazatvezetőjének Facebook-posztjából. 

„A szigetbecsei, 20 éve felhagyott öntözőcsatornákon elvégeztük a szükséges, ideiglenes zárásokat. Homokzsákos módszert alkalmaztunk, vízügyi szakirányítással. Délelőtt megérkezett egy vállalkozó, aki az RSD-ből kiinduló elhanyagolt csatorna torkolatát kitakarítja. A vállalkozó díját az RSD Barátai Természetvédelmi Alap (Mi, RSD Barátok) és a szigetbecsei önkormányzat állja. Reményeink szerint sikerülni fog az RSD vizét bekormányozni a becsei holtágba, melynek már régen nincs szabad összekötése a mederrel” – közölte.  

Addig még sok munka van hátra, mert a csatorna teljesen elhanyagolt, benőtt és több kilométeren kellene a vizet vezetni benne, amíg elérne céljához.

„Nem adjuk fel! Szorítsatok Nekünk, hogy megmenthessük a holtágat! Az utolsó órákban vagyunk a katasztrófa előtt, sikerülnie kell!” – fogalmazott Pfeifer Rikárd, aki később újabb információkkal jelentkezett egy másik írásában. 

„A mai célfeladat teljesítve! Az RSD friss vize áramlik befelé a régi öntözőcsatornába, és elindult a Szigetbecsei-holtág irányába! Most mára ennyit tudtunk tenni. Reggelre elválik, hogy elér-e a holtágig rendben” – közölte a vezető augusztus 18-án este.  

Azt egyelőre még nem lehet tudni, hogy kell-e valahol kotorni vagy szivattyúzni.

A munkálatokat a helyszínen segítette a Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság (Kdvvizig) szakirányító kollégája. A szervezet egy nagy teljesítményű kotrógépet is rendelkezésre bocsájtott.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: Pfeifer Rikárd FB-oldala)