2024. november 22. péntek | Cecília
Aktuális

Ez az ijesztő kinézetű élősködő tehet a halak soványságáról

Ez az ijesztő kinézetű élősködő tehet a halak soványságáról

Ijesztően kinéző élősködőket fedezett fel egy horgász egy Dunából fogott márnában. Kiderült, a parazita felelős a halak soványságáért, humán jelentősége azonban nincs.

Az utóbbi időben több horgász is halakban talált parazitákkal kapcsolatban fordult a Magyar Haltani Társasághoz (MHTT). Volt már szó az angolna-fonálféregről (Anguinnicola crassus) és a süllők kopoltyúját támadó parazitákról is. 

Most pedig egy fogyasztási szándékkal felbontott márna belében bukkantak élősködőre, amelynek meghatározásában kért segítséget Sz. J. A fogás helyszíne a szobi rév feletti Duna-szakasz volt.

Az MHTT szerint a képen látható parazita egy buzogányfejű féreg, a Pomphorhynchus laevis. Ez a folyami halak egyik legközönségesebb élősködője. Leggyakrabban a márnában (Barbus barbus) fordul elő, de domolykóban (Squalius cephalus) és paducban (Chondrostoma nasus) is gyakori. 

„A képen a férgeknek csak a bélen belüli része látható. Bunkós fejük, melyen horogsorokból álló ormány is van, az átfúrt bélfal hasüregi oldalára kerültek át” – írták.  

A szakvéleményben azt is megjegyezték, hogy az élősködő korai alakja bolharákokban fejlődik, ezek elfogyasztásával kerül a márnába. Esetenként száznál több féreg is előfordul egy halban, s ez felelős a márnák soványságáért. 

„Humán jelentősége nincs a parazitának, a hal nyugodtan fogyasztható” – közölték. 

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: MHTT)