2024. április 29. hétfő | Péter
Aktuális

Ez tényleg az a hal, amire gondolunk?

Ez tényleg az a hal, amire gondolunk?

A vörösszárnyú keszeg az egyik legszebb teremtménye a magyar vizeknek, nem meglepő, hogy 2019-ben az év halának is megválasztották. A magyar-szlovák határ közelében fogtak egy egészen különleges megjelenésű példányt.

A halat lefotózta, és beküldte a Magyar Haltani Társaság (MHTT) „Mit fogtam?” rovatába egy érdeklődő.

„Ez a hal 2023. október 12-én a magyar határtól pár kilométerrel északra, a szlovákiai Nemesmartinfala (Martinová) víztározójának leeresztésekor az egyik lehalászás alkalmával került elő. Szerintem vörösszárnyú keszeg” – írta levelében az olvasó, aki nem tévedett.

„A fotón sajnos nem minden részlet látszik kielégítően, de a hal szerintünk is a vörösszárnyú keszegnek (Scardinius erythrophthalmus) egy részlegesen xatorisztikus példánya. Ez utóbbi azt jelenti, hogy testfelületének egy részén túltermelődött a xantofill nevű narancssárga festékanyag, de néhol az általában jellemző gyöngyházfényű guanin világos csillogása látszik. A jelenség oka genetikai hiba lehet” – reagált a beküldött fotóra az MHTT.

Az év hala megmérettetést is az MHTT szervezi, amely 2019-ben éppen a vörösszárnyű keszegnek ítélte oda a díjat. Igaz, a keszeg nem mindennapi szavazás végén hódította el a kitüntető címet, mivel – az MHTT akkori közleménye szerint – valaki 2130 szabálytalan szavazattal próbált meg csalni a sebes pisztráng javára, írta akkor az Origo.

Ezt azonban még időben észrevették a szervezők, és a valódi voksok alapján hirdettek végeredményt. A vörösszárnyú keszeg 44, a szivárványos ökle 32, a sebes pisztráng pedig a szavazatok 24 százalékát gyűjtötte be.

A vörösszárnyű keszeg formás testét ezüstös pikkelyek fedik, alsó úszói pedig, köztük a „szárnyai”, azaz a mellúszói, általában élénkvörösek. Fölfelé nyíló szája elárulja, hogy táplálékát nem a mederfenéken, hanem a magasabb vízrétegekben, olykor a víz felszínén keresi. Kedveli az apróbb gerinctelen állatokat is, de táplálékának nagyobb részét növények, onalas algák, fiatal hajtások, rügyek, magvak teszik ki.

A vörösszárnyú keszeg kedvelt élőhelyei a sekély, növényzetben gazdag állóvizek, a holtágak és mocsarak, de kisebb számban a lassú folyóvizekben is előfordul. Magyarországon a hegyi patakok és a kifejezetten gyors folyószakaszok kivételével szinte mindenütt megtalálható.

A vörösszárnyú keszeg nemcsak a békéshalazó sporthorgászok kedvelt célpontja, hiszen eredményesen lehet rá legyezni és – könnyű felszereléssel – akár pergetni is.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: MHTT)