Ülésezett a Körösök Vízügyi Igazgatóság műszaki-gazdasági bizottsága, és a testület pozitívan véleményezett egy újabb vízügyi beruházást Nagyvárad városközpontjában.
A Sebes-Körös jobb partján, a Szent László híd előtt és után 212 méter hosszan partrendezési munkálatokat végeznek, valamint promenádot alakítanak ki, és egy hallépcsőt építenek – adta hírül az Erdon erdélyi hírportál.
Első ütemben megerősítik a támfalakat, és 87 méter hosszan, a hídtól felfelé egy 2,5 méter széles korzót létesítenek. Ezt követően a második szakaszban a hídtól lefelé 125 méter hosszan folytatódnak a hidrotechnikai munkák, és egy 50 méter hosszú hallépcsőt alakítanak ki megfigyelőablakokkal.
Pásztor Sándor igazgató azt nyilatkozta, hogy a kivitelezésre a tenderpályázatot a következő napokban írhatják ki, a munkálatok pedig az év végéig elkezdődhetnek. A projekt értéke 11,7 millió lej, azaz 90,7 millió forint. A megvalósítási időszak 18 hónap.
A halak életciklusához hozzátartozik a vándorlás, hiszen megfelelő táplálékot, telelőt, valamint szaporodási helyet keresnek maguknak. Az ember azonban számos célból (árvízvédelem, áramtermelés, vízvisszatartás vagy éppen az öntözés) kénytelen volt különböző objektumokat építeni, amelyek nemcsak útban vannak a halaknak, de helyenként a vízszintkülönbséget úgy megemelik, hogy az a vízi élőlények számára már leküzdhetetlen.
A megoldást a hallépcsők vagy halátjárók jelentik, melyek segítségével el tudnak jutni a halak azokra a helyekre, amelyek az életciklusukhoz feltétlenül szükségesek. Különböző típusú halátjárók léteznek amúgy, a természetközeliek és a mesterségesek, és érdekes módon utóbbiak gyakran vonzóbbak a halak számára, mint a természetes verziók.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitóképünk illusztráció, forrása: pixabay.com)