Tizennyolc óriási sziklát dobott a tengerbe a Greenpeace Délnyugat-Anglia partjaitól több mint száz kilométerre. A legnagyobb súlya a másfél tonnát közelíti, de a legkisebb darab is nagyjából 500 kilogrammos.
Az elmúlt hónapokban több mint száz hajóról halásztak ezen a környéken, hiába jelölték ki természetvédelmi övezetnek South West Deeps néven. A Greenpeace célja a súlyosan környezetkárosító vonóhálós halászat ellehetetlenítése – számolt be az Euronews.
„A sziklákkal meg tudjuk állítani a vonóhálós halászokat. Nem fogják tudni a tengerfenéken vonszolni a nehéz felszerelésüket, és így nem pusztítják el az élőhelyeket" – mondta egy aktivista, Anna Diski.
A módszert egy halász ahhoz hasonlította, mintha valaki végigmenne egy kombájnnal egy nemzeti parkon.
A vonóhálós halászat még sincs betiltva az Egyesült Királyságban, még a védett övezetekben sem. Európában ráadásul az illegális halászat sem, erről külön riportot forgatott az Euronews.
„Ha a kormány hajlandó lenne megvédeni bizonyos területeket, akkor meg is tudná csinálni. A mi munkánk is bizonyítja, hogy ez lehetséges” – vélekedett a sziklákat szállító hajó kapitánya, Adrián Araúz.
A vonóhálós halászat nem csak a tengerfenék letarolása miatt káros, kutatások azt bizonyítják, hogy a károsanyag-kibocsátása is hatalmas. Az eljárás nagyjából annyi szén-dioxidot juttat a légkörbe, mint a légi közlekedés.
Korábban egy hosszabb riportban foglalkozott a témával az Euronews.
.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: Euronews Youtube, képernyőfelvétel)