A Halak Vándorlásának Világnapját minden évben május 21-én ünnepeljük. A világnapot megelőzően május 20-án, pénteken 14 órától nagyszabású rendezvényt tartanak a Denkpál hallépcsőnél – derül ki a győri Széchenyi István Egyetem programajánlójából.
Az eseményen a szakmai előadásokon után a résztvevők megtekinthetik a hallépcsőt, majd részt vehetnek egy kecsegtelepítésen, amelyet a Sporthorgász Egyesületek Győr-Moson-Sopron megyei Szövetsége végez majd.
Ivancsóné Dr. Horváth Zsuzsanna ügyvezető elnök a Pecaverzum megkeresésére elmondta, a rendezvény nyilvános és ingyenes, azon bárki részt vehet előzetes regisztráció nélkül.
A Halak Vándorlásának Világnapja dunaszigeti rendezvényének programja:
időpont: 2022. május 20.
helyszín: Denkpál hallépcső
14:00: szakmai előadások
Heilmann Diana (EU Duna Régió Stratégia „Vízminőség” szakmai terület)
Dr. Guti Gábor (AM-SZE Természetesvízi Halgazdálkodás Kutatócsoport)
Kertész József (Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság)
14:30: a Denkpál hallépcső megtekintése
15:00: kecsegetelepítés a Dunába: a Magyar Országos Horgászszövetség és a Sporthorgász Egyesületek Győr-Moson-Sopron megyei Szövetsége támogatásával
A rendezvény helyszínének megadták a GPS-koordinátáit is: 47°55'53.32"É 17°24'31.53"K), illetve kiadtak egy ezzel kapcsolatos tájékoztatót is.
Az árvízvédelmi töltésen haladó, sárga vonallal jelölt útszakaszra az ÉDUVIZIG közlekedési engedélyével lehet csak felhajtani. Alternatív lehetőség: a piros vonallal jelölt út követése. További információ: kérhető +3630-823-7050-es telefonszámon.
A rendezvény helyszínének megközelítése Halászi felől Dunaszigeten keresztül:
A Halak Vándorlásának Világnapja a holland World Fish Migration Foundation kezdeményezésére rendezik meg 2014 óta minden második év május 21-én.
A globális rendezvénysorozat célja, hogy felhívja a figyelmet a vízfolyások átjárhatóságának és halak szabad vándorlásának jelentőségére. A vízlépcsők és duzzasztógátak építésének egyik következménye a folyók átjárhatóságának megszakadása, ami érzékenyen érinti a vándorló halfajok populációinak fennmaradását és a folyami vízrendszerek biológiai sokféleségének megőrzését.
A rendezvény a közvéleményre kíván hatást gyakorolni a problémák bemutatásával, cselekvésre ösztönözve a döntéshozókat és a hatóságokat a szabad folyású folyók védelme és helyreállítása érdekében.
Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!
(fotó: Széchenyi István Egyetem)