Egyetlen, a Sajó szennyezett részének közelében levő kutakból származó vízmintában sem regisztráltak megemelkedett arzénszintet – tájékoztatott a Rozsnyói Regionális Közegészségügyi Hivatal. A szlovák hivatal hozzátette, egyes elemek megemelkedett értéket mutatnak, de ez jelenleg nem jelent közvetlen veszélyt az egészségre.
A vízmintákban azokat az értékeket vizsgálták, amelyek előfordulására számítani lehetett a Sajó vizének szennyezettsége miatt – írja az infostart.hu.
A 26 laboratóriumi elemzés közül 19 mutatott ki az egészségre veszélytelen elemeket a vízmintákban. Hét mintában a vas és a mangán, egyben pedig a nikkel megemelkedett értékét regisztrálták. Egyetlen vizsgált vízmintában sem emelkedett meg az arzéntartalom – közölte a Rozsnyói Regionális Közegészségügyi Hivatal.
Jozef Varga, a hivatal igazgatója úgy tájékoztatott, hogy a vezetékes vízben is enyhén megemelkedett a vas és a mangán szintje. A környező településeken évek óta megemelkedett mangánértékeket regisztrálnak a vízben, az igazgató szerint erről többször is konzultáltak már a szakértővel.
„Néhány mintában jelentősen magasabb a mangán szintje, ezekkel a problémákkal külön foglalkozunk” – mondta Varga.
Bár nem számolnak azzal, hogy szennyező anyagok kerülnek a folyóból az ivóvízbe, a közegészségügyi hivatal folyamatosan ellenőrzi a Sajó környékén található közüzemi és egyéni ivóvízforrások vizének minőségét. Jozef Varga elmondta, a hivatal ígéretet kapott arra, hogy megkapja az ehhez szükséges pénzt.
A parlamenten kívüli Progresszív Szlovákia párt korábban arról számolt be, hogy az általa megrendelt elemzések alapján a szennyezett Sajó folyó környéki kutak vize nem felel meg a követelményeknek.
A vizsgált kutak 80 százalékában a vas mennyisége túllépte a megállapított határértéket.
Az vasércbánya vezetése vitatja a párt állításait. Peter Žitňan igazgató szerint a környéken levő kutak vizének minősége valószínűleg már a folyó szennyeződése előtt sem felelt meg a kritériumoknak.
A Sajót február közepén festette vörösre az alsósajói vasércbányából kifolyó víz. A 2008-ig működő Siderit egykori bányatelepéről van szó. A laborvizsgálatok szerint a folyó vizében a vas mennyisége 12-szer magasabb volt a határértéknél, továbbá megemelkedett a mangán-, a szulfát- és az arzéntartalma is. Június közepén katasztrófaelhárítási munkákat végeztek a bányában, hogy a kifolyó víz ásványianyag-tartalma alacsonyabb legyen.
Eduard Heger szlovák miniszterelnök elismerte, hogy a Sajó folyót ért környezeti katasztrófa kapcsán kormányából még senki sem vállalta a politikai felelősséget. A kormányfő szombaton a Gombaszögi Nyári Táborban a Sajót ért bányavíz-szennyezésről elmondta, ugyan még nem ment le a folyóhoz megnézni, miként színeződött el a víz, ugyanakkor bízik benne, hogy a probléma hamarosan megoldódik.
Arra a kérdésre, hogy a szlovák kormány négy hónapig miért nem tett a környezeti katasztrófa elhárításáért semmit, a miniszterelnök azt válaszolta, hogy a háttérben történtek lépések, illetve az ügyben illetékes gazdasági miniszter, valamint a környezetvédelmi tárcavezető folyamatosan egyeztetett erről. Eduard Heger szerint először el kell hárítani a katasztrófát, aztán lehet keresni, hogy ki viseli az ügyben a büntetőjogi felelősséget.
Közben újabb ökológiai katasztrófa fenyegeti a Sajót, rendőrségi vizsgálat is indult. Részletek ITT.
Dal született a Sajó katasztrófájáról. Nézd meg a klippet IDE KATTINTVA!
Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!
(fotónk illusztráció, forrása: Dörgő Zsuzsi/Greenpeace Flickr-oldala)