2024. december 6. péntek | Miklós
Aktuális

Kínában őshonos rákot fogott egy halász a Dunából Linznél

Kínában őshonos rákot fogott egy halász a Dunából Linznél

Az eredetileg Kínában őshonos gyapjasollós rák egyik példánya került elő a Dunából Linznél.

Egy halász fogta ki az állatot, és azonnal meg is ette, azonban nem volt elragadtatva tőle, mert elmondása szerint nem volt sok hús rajta – szemlézte a Heute osztrák lapot a Telex.

De nem csak emiatt rossz hír a gyapjasollós rák megjelenése. A halász attól tart, hogy ha elszaporodnak a Dunában, komoly kárt tehetnek a halászhálókban, és megdézsmálhatják a csalikat. Arról nem beszélve, hogy megjelenésükkel felboríthatják a folyó ökoszisztémáját.

A gyapjasollós rák ugyanis inváziós fajnak számít Európában, ahová valószínűleg kereskedelmi hajók ballasztvizével hurcolták be az 1900-as évek elején 

A németországi folyókban már az 1910-es években találtak gyapjasollós rákokat. Komoly károkat okoztak az őshonos halállományban, halászhálókat és gátakat rongáltak meg. 

Angliában 1995-ben jelentették először, hogy gyapjasollós rákokat láttak a Temzében, Skóciában 2014-ben figyeltek fel rájuk. 

A gyapjasollós rák nemcsak Európát kezdte el meghódítani, hanem Észak-Amerikát is, többek között a Chesapeake-öbölben és a Hudson folyóban is megjelent a faj.

A Wikipédia leírása szerint a gyapjasollós rák teste nagyjából akkora, mint egy ember tenyere, a lábai 3-10 centiméteresre nőhetnek meg. 

A hím gyapjasollós rák ollós lábainak utolsó ízét tömött, gyapjas prém borítja, és az emiatt hatalmasnak tűnik. Járólábainak élei finoman szőrösek. 

A 7 centiméter hosszú fejtor kétszer fogazott homlokszegélyt visel, elülső oldalai pedig négyszer fogazott szélűek. Színe olajbarna, sötétebb pettyekkel, az ollószárak fehéresek.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: Wikipedia)