2024. december 6. péntek | Miklós
Aktuális

Lénai tokokat fogtak a Balaton középső medencéjéből – fotókkal

Lénai tokokat fogtak a Balaton középső medencéjéből – fotókkal

A közelmúltban két egymástól független tokfogásról értesült a Balaton középső medencéjéből a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. (BHNp Zrt.).

Előbb április 19-én Révfülöpön Németh Zsolt, majd egy nappal később Balatonlellén Janka János (nyitóképünkön) fogott ki egy-egy tokhalat a Balatonból – közölte honlapján a BHNp Zrt.

Mivel a horgászok nem tudták pontosan meghatározni a halak faját, visszaengedték azokat Balatonba. Attól tartottak, hogy esetleg védett vágó tok vagy „nem fogható” státuszba tartozó kecsege akadt horgukra.

A tokfélék meghatározásában akkor lehet könnyen egyértelmű álláspontra jutni, ha rendelkezésre áll alulnézeti fotó, amelyen megvizsgálhatók a szájnyílás, a bajuszszálak, illetve az orr formai jegyei, illetve egymáshoz viszonyított helyzetük.

Mivel ilyen fotók nem készültek, a biztonság kedvéért a BHNp Zrt. megkérdezett három halbiológust és egy toktenyésztéssel foglalkozó halas kollégát is, akik egybehangzóan megállapították, hogy mindkét hal lénai tok vagy más néven szibériai tok (Acipenser baerii).

Ezt a fajt előszeretettel tenyésztik étkezési célra és több hazai horgásztóban is megtalálható, azonban nálunk idegenhonos, így jelenléte nem kívánatos – olvasható a közleményben.

A Balatonban egyébként sem ismerünk őshonos tokféle előfordulást, így nagyon kicsi az esélye, hogy ilyen hallal találkozhatnak a balatoni horgászok. (Elméletileg a Sió-zsilipen egy hajóval együtt „felzsilipelhetne” dunai eredetű kecsege is, de a Sió felső folyásáról sem ismert kecsege-előfordulás.) 

A Balatonban megjelenő lénai tokok minden bizonnyal a vízgyűjtőn létesült halgazdálkodási létesítményekből szökhettek meg.

„A fentiek alapján kérünk Minden Kedves Balatoni Horgásztársat, hogy ha idegenhonos lénai tokot fog, akkor azt a tóba ne engedjék vissza!” – írta a BHNp Zrt.

A kecsegét (Acipenser ruthenus) egyértelműen azonosítja, hogy bajuszszálai rojtozottak, hátrasimítva elérik a felső ajkat.

A vágótok (Acipenser gueldenstsedtii) bajuszszálai simák, hátrasimítva nem érik el a felső ajkat.

A lénai tok (Acipenser baerii) bajuszszálai simák, hátrasimítva elérhetik a felső ajkat.

Útmutató a tökéletes horgászfotó elkészítéséhez ITT.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: BHNp Zrt.)