2024. november 22. péntek | Cecília
Aktuális

Megtízszereződött a busafogások száma négy év alatt

Megtízszereződött a busafogások száma négy év alatt

Négy év alatt megtízszereződött a busafogások száma Magyarországon – ez derül ki a Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz) éves összesítéseiből, amelyeket a horgászok fogási naplóinak adatai alapján állítottak össze.

A busa horgászata egyre népszerűbb Magyarországon, és ez nem csak abból látszik, hogy a közösségi horgászcsoportokban megnövekedett a busafotók száma, hanem ezt a Mohosz adatai is alátámasztják. 

A legfrissebb, a 2023-as fogási naplókból készült rangsorban a busa már a hetedik helyet foglalja el, egyet javítva tavalyi pozícióján, helyet cserélve a csukával.

2019-ben óta folyamatosan növekszik az a mennyiség, amelyet a horgászok bevallottan hazavisznek. Az eltelt négy évben pedig megtízszereződött ez a szám, 15 tonnáról felment 115,5 tonnára. Főleg fehér busák és hibridek akadnak horogra, pettyesből sokkal kevesebb.   

Az igazsághoz persze az is hozzátartozik, hogy míg az őshonos halakra méret- és mennyiségi korlátozások vonatkoznak, addig a szabályosan fogott, inváziósnak számító busából bármennyit lehet fogni, visszaengedni tilos.

Így alakultak a busafogások 2019-től: 

2019: 15 tonna 

2020: 37 tonna

2021: 47 tonna

2022: 46 tonna 

2023: 115,5 tonna

„Nem feltétlenül a faj népszerűsége nőtt meg ennyire 2022 óta, hanem az ezüstkárászhoz hasonlóan a fogási naplók egyértelműbbé vált fogási rögzítésének a protokollja fehérítette ki a fajokra vonatkozó fogási eredményeket. Mindezektől függetlenül természetesen igaz maradt az is, hogy a faj horgászata egyre jelentősebb, és kisebb részben a gasztronómiája is nagyobb teret hódít” – fogalmazott a Mohosz elnökhelyettese. 

Dérer István úgy látja, az egyik legfőbb horgászszövetségi feladat a szelekciós busahalászat, mint közfeladat forrásainak megszerzése, a munka megkezdése, majd állandósítása a jövőben. 

„Ha pedig a busák horgászfogását összehasonlítjuk a szelekciós fogásukkal (25,7 tonna), akkor még inkább megerősítést nyer, hogy halászati engedélyes fogásuk jelenleg elégtelen, erősítésre szorul” – szögezte le Dérer István, aki szerint ehhez mielőbb jelentős központi források szükségesek.

Halászok egyébként lennének, akik elvégeznék a munkát, de ők pont arra panaszkodnak, hogy nem kapnak megrendeléseket, pár hete Mártélyon tiltakoztak is ellene. Részletek ITT.

2023-ban is egyébként a legtöbbet zsákmányolt hal a ponty volt a maga 2841 tonnájával, ami 63 százalékos részesedés a 4488 tonnás összfogásból. További részletek a tavalyi fogási statisztikáról ITT

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: Pecaverzum/Tóth Csaba)