2024. november 23. szombat | Kelemen, Klementina
Aktuális

Mi történt a sügérem fejével?

Mi történt a sügérem fejével?

Egy éles szemű horgász kiszúrta, hogy valami nem stimmel a kifogott sügérével, ezért a róla készített fotót beküldte a Magyar Haltani Társaság (MHTT) „Mit fogtam?” rovatába. A válasz nem hangzik túl jól, hiszen betegség kínozta a halat.

„Budapesten szoktam pergetni és halakat fogni. Most, hogy nézegettem a képeimet, elég furcsa dolgot vettem észre az egyik sügéren. A teste sügérszerű, de a feje és a szeme nem egészen. Esetleg meg tudnák mondani, hogy mi is lehet ez?” – fogalmazta meg az MHTT-nek írt levelét a horgász, aki a sügérről készített fotóját is csatolta e-mailjéhez.

A társaság kinagyította a képet, és először is meghatározta, hogy valóban sügérről van-e szó.

„Nagyításban az első hátúszó végén láthatóvá válik az a fekete folt, amely a sügérek jellemzője. Ugyanezt erősíti a pikkelyek mérete és alakja, valamint a test sötét sávozottsága. Alkatilag a fejen sem látni olyat, ami ne lenne elfogadható” – írta az MHTT, majd rátért az eltérésekre.

„A szokatlan kis fekete pontok a feketepettyes betegség jelei, melyek azt mutatják, hogy ott egy mételyféreg metacerkáriának nevezett parányi lárvái fészkelnek a bőrben, de olykor a szemlencsében is. A hal tehát szerintünk egy parazita mételyféreggel fertőzött sügér (Perca fluviatilis)” – állapította meg a MHTT, amelytől a Facebookon megkérdezte egy olvasó, hogy ez a parazita más halakat is megtámadhat-e, mivel már több keszegnél is látott hasonlót.

„A mételyférgek metacerkária lárvái más fajokon is előfordulnak” – olvasható a válasz.

Érdemes tehát nyitott szemmel járni, mint ahogyan a két érdeklődő pecás is tett.

Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!

(nyitókép: MHTT)