2024. december 3. kedd | Ferenc, Olívia
Aktuális

Sajó-szennyezés: a felelősöket nem, de a civileket már megbüntették

Sajó-szennyezés: a felelősöket nem, de a civileket már megbüntették

A Sajó-folyó szennyezésével kapcsolatban a hatóságok tétlenségére figyelmeztetett Szlovákiában a parlamenten kívüli Szövetség. A magyar párt felhívta a figyelmet, hogy több mint egy évvel a Sajón történt természeti katasztrófa után még mindig többtonnányi szennyezett üledék van a folyó medrében.

A folyómederben továbbra is többtonnányi szennyezett üledék van, de ezzel egyáltalán nem törődnek az illetékesek" – jelentette ki Orosz Örs, a Szövetség párt tagja, aki tavaly elsőként hívta fel a hatóságok figyelmét a Sajó szlovákiai szakaszán történt természeti katasztrófára – írja az infostart.hu.

A Sajó vizét 2022 februárjában színezte vörösre az egykori Siderit bányavállalat alsósajói vasércbányájából kiömlő, nehézfémekkel szennyezett víz. 

A szennyezés első három hónapjában 386 tonna vas, 156 tonna cink, 3496 tonna szulfát, 46 tonna mangán és 460 kilogramm arzén került a folyóba. A szennyezés mértékének visszaszorításával kapcsolatos munkálatok a hatóságok tétlensége miatt hónapokat várattak magukra.

Csak 2022 júniusában kezdődött el a katasztrófaelhárítás a bányában annak érdekében, hogy csökkentsék a Sajóba kerülő szennyezett víz mennyiségét. 

Az egyik megoldás betoninjekciós eljárás alkalmazása lenne a bányában, ám ezt a beavatkozást még nem hajtották végre. A Rozsnyói, a Nagyrőcei és a Rimaszombati járás érintett szakaszain ezért továbbra is rendkívüli helyzet van érvényben a Sajó mentén.

Igaz, mostanra a folyó színe már nem vörös, és a vízszennyezettség mértékét is sikerült némileg csökkenteni, de nem teljes mértékben. A több mint tizenhárom hónapja szennyezett folyó problémájára pedig azóta sem találnak kielégítő megoldást az illetékesek. 

A Sajó ügyének így aztán nincs gazdája, a minisztériumok is próbálják egymásra hárítani a felelősséget. A környezetvédelmi tárca szerint a kormánynak kell döntenie arról, milyen tartós megoldással lehet felszámolni a folyó szennyezését.

A felelősöket továbbra sem büntették meg, az ügy érdekében felszólaló és cselekvő aktivistákat viszont már igen.

Orosz Örs úgy tájékoztatott, hogy a bányahivatal napokban kézbesített döntésének értelmében azok az aktivisták kapnak bírságot, akik tavaly április végén szimbolikusan, negyedóra erejéig homokzsákokkal torlaszolták el az alsósajói Mária-táró bejáratát. Így szerették volna felhívni az ország és a régió figyelmét arra, mi is történt a folyón, és hogy az állam nem tesz ez ellen semmit.

A Szövetség gömöri régióban tevékenykedő politikusai bejelentették, hogy tiltakozásuk jeléül nyilvános gyűjtésbe kezdenek, és megpróbálnak összegyűjteni tízezer darab egycentest a következő három hétben, utána pedig ezt a több mint 20 kilogrammnyi érmét személyesen adják le a bányahivatal országos központjában, Besztercebányán.

„Hiszek benne, hogy úgy, ahogy tavaly, néhány nap alatt összegyűjtöttük a tízezer aláírást, ezzel a szimbolikus gesztussal tudjuk jelezni a bányahivatal, a régió és az egész ország felé, hogy ebben a gömöri régió nemzetiségi hovatartozástól függetlenül egységes, mindannyian kiállunk a Sajó ügye mellett” – mondta Orosz Örs.

Dal született a Sajó katasztrófájáról. Hallgasd meg ITT!

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: Orosz Örs FB-oldala)