A Csömöri-patakon éppen egy keresztgát helyreállítási munkálatait végezték önkormányzati, természetőri, valamint civil összefogással, amikor váratlanul felbukkant egy magyarországi védett halfaj egyede.
A kövicsík felfedezése az alvízi, ideiglenesen vízutánpótlás nélkül maradt részen történt. Ez a szakasz valószínűleg a gát helyreállítása miatt száradt ki átmenetileg.
A sárban talált halat óvatosan megfogták, hogy ne sérüljön meg, majd átvitték a felvízi szakaszra, ahol megfelelőbb életkörülmények vártak rá – számolt be a Magyar Haltani Társaságnak (MHTT) az egyik illetékes.
„A halacska szerintünk is egy védett kövicsík (Barbatula barbatula), köszönjük a lelőhelyre vonatkozó tájékoztatást” – írta válaszában az MHTT.
A kövicsík nem tartozik a leggyakoribb halfajok közé, de nem is rendkívül ritka. Európában széles körben elterjedt, különösen a tiszta, oxigénben gazdag patakokban és kisebb folyókban található meg.
Azonban a populációi érzékenyek a környezeti változásokra, például a vízszennyezésre és az élőhelyek elvesztésére, ami miatt helyenként csökkenhet a számuk.
Magyarországon a kövicsík védett fajnak számít, természetvédelmi értéke tízezer forint.
Euro-szibériai elterjedésű őshonos halunk. Hegy- és dombvidéki patakjainkban általánosan elterjedt halfaj, valamint néhány folyónk (Duna, Rába, Dráva, Mura, Tisza, Szamos) paduc- és márnazónájában is előfordul – olvasható Sallai Zoltán: Magyarország védett és védendő halai II., bővített kiadványában.
Ívása áprilistól júniusig is eltarthat, ikráit az aljzaton lévő algaszőnyegre, vízinövényzetre vagy gyökerekre rakja. Kistermetű faj, testhossza ritkán éri el a 15 centimétert.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: MHTT)