2025. január 19. vasárnap | Márió, Sára
Aktuális

Szépséges halkülönlegességet fogtak a Dunán

Szépséges halkülönlegességet fogtak a Dunán

A fotón is látható, amit a horgász is tudott: viszonylag ritka gyönyörűséget fogott Budapesten, és a halmeghatározásban leadott tippjei sem álltak távol a valóságtól. De hogy biztosan megtudja, mi került a horgára, a Magyar Haltani Társaság (MHTT) segítségét kérte.

„A képen látható halat 2024. április 6-án fogtam a Duna fővárosi szakaszán, a Margit-hídtól kb. 200 méterrel lejjebb, a pesti partról nagyjából 30 méterre bevetett szerelékkel” – írta az MHTT „Mit fogtam?” rovatának elküldött levelében az L. Á. monogrammú pecás, hozzáfűzve, hogy az ismerőseivel egyeztetve minek véli a fogást.

„A hal valamilyen küllő, kis márna vagy Petényi-márna lehet, viszont nem sikerült biztosan meghatározni, ezért kérem szíves segítségüket!” – zárta sorait a horgász.

„A márnák oldalán nincs ilyen sötétebb, nagy foltokból álló sor, és nem egy, hanem két pár bajszuk van, tehát ez a hal egy küllő” – erősítette meg az MHTT az olvasó tippjét, majd a szakértők rátértek hogy melyik küllőt fotózhatták.

„A viszonylag magas test és faroknyél alapján halványfoltú küllő vagy dunai küllő lehetne, de utóbbinak a hát- és farokúszóján nagyobb fekete pettyek vannak. Az oldalvonal alatt és fölött húzódó fekete pontsor, valamint a hát- és farokúszót mintázó vékony és halvány vonalak alapján a képen látható hal egy védett halványfoltú küllő (Romanogobio vladykovi)” – olvasható a megállapítás, kiegészítve még azzal a feltételezéssel, hogy a megnagyobbodott has miatt vélhetően egy ívás előtt álló ikrás egyed akadt horogra.

A 10 ezer forint természetvédelmi értékű halványfoltú küllőről korábban azt írtuk, hogy közepes és nagyobb folyóink paduczónájától egészen a torkolatig megtalálható, de jellemzően a márnazóna alatt élnek népes populációi.

Alkalmanként a befogadóból a patakok alsó szakaszaira is felhatol, valamint a tisztább állóvizekben is megél. Leggyakoribb küllőfajunk, nem ritkán veszít rajta horgászok finom készségein. Május és július között csoportosan ívik, köves, fonalas algás helyeken. Testhossza ritkán haladja meg a 12 centimétert.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: MHTT)