2024. november 24. vasárnap | Emma
Aktuális

Új alapokra helyezné a szelekciós (busa)halászatot a Mohosz

Új alapokra helyezné a szelekciós (busa)halászatot a Mohosz

Megindult a mozgolódás busafronton a Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz) háza táján.

Dérer István elnökhelyettes, a Mohosz Országos Horgászszervezeti Szolgáltató Központ (OHSZK) főigazgatója korábban már megfogalmazta, hogy szerinte a busa „ipari méretű” szelekciója nem a sporthorgász feladata

Azt is közölte, hogy a terítékfotók számos etikai, horgászrendi kérdést is felvetnek, amit mielőbb hatékonyan kezelni kívánnak, illetve, hogy a jövőben nagyobb hangsúlyt fektetnének a szelekciós busahalászatra.

A Mohosz-vezető azt is egyértelműsített, hogy a fő horgászszövetségi feladat a jövőben a szelekciós busahalászat – mint közfeladat – forrásainak megszerzése, a munka megkezdése, majd állandósítása.

Ennek egy következő lépése történt meg a nyár folyamán, ugyanis a Mohosz július 15-ig adott határidőt a halgazdálkodásra jogosultaknak, hogy adjanak számot az előző évben elvégzett szelekciós halászatok eredményeiről. 

„Az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy a halgazdálkodási hatósághoz megtett jelentések nem teljeskörűen tartalmazták az éves szinten kifogott mennyiségeket, tekintettel arra a tényre is, hogy sokan azért (sem) küldtek bejelentést, mert a megsemmisítés nem hivatalos módon történt meg” – fogalmazott Dérer István a Villantó Magazin augusztusi számában megjelent írásában. 

A szakember felhívta a figyelmet, hogy a hatályos törvény értelmében a halgazdálkodásra jogosultak május 1-ig minden évben kötelesek jelenteni az előző évre vonatkozóan a bemutatási, valamint ökológiai célú, szelektív halászat keretében kifogott hal fajonkénti mennyiségét. A jelentést el kell küldeniük a halgazdálkodási hatóságnak és a Mohosznak.

Arra is emlékeztetett Dérer, hogy a horgászversenyek keretében kivett és elszállított inváziós halfajok mennyiségi adatairól a rendező horgászszervezet szintén kötelezett jelentést küldeni a horgászszövetség részére.

„Az ökológiai célú, szelektív halászat körébe tartozik továbbá az őshonos halfajok ökológiai szempontból indokolt faj-, illetve méretszelektív, valamint mesterséges szaporításra alkalmas törzsállomány befogadására irányuló halászata, így ezeknek a fogott haltételeknek a jelentése is fontos és szükséges” – írta Dérer. 

A bejelentési kötelezettség a támogatások alapfeltétele is, mely ügyviteli elemet az OHSZK a jövőben érvényesíteni kíván – tette hozzá. 

„A Mohosz-nak és valamennyi horgászszervezetnek is elemi érdeke az, hogy a ökológiai célú szelektív halászatok során kifogott halak mennyisége a lehető legpontosabban álljon rendelkezésre, hiszen – többek között – a valós kivett mennyiségek pontos ismerete alapozza meg az erre a feladatra irányuló tervezett támogatások szakmai megalapozását, a tárgyi szervezeti kommunikációt” – hangsúlyozta Dérer.

A július 15-ig várt összesítések kiértékelése és a további lépések meghatározása a soron következő választmányi ülés keretében történik majd meg. 

Dérer István szerint gondolkodni kell a nem őshonos halak természetes vizekbe telepítésén. Részletek ITT.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: Tisza-tavi Sporthorgász Közhasznú Nonprofit Kft.