2024. április 20. szombat | Konrád, Tivadar
Aktuális

Új országos rekordlistát hoz létre a Mohosz

Új országos rekordlistát hoz létre a Mohosz

Kikerülhetnek egyes fogások a hivatalos országos rekordlistáról, miután a Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz) felállított egy szakbizottságot, amelynek feladata eldönteni, hogy mely rekordok kerüljenek ki és helyettük melyek be az adatbázisba. Arra lehet számítani, hogy több kategóriát (halfajt) is érint majd a változtatás.

Szakértőkből álló bizottságot állított fel a Mohosz az által 1966-tól vezetett országos rekordlistán szereplő egyes fogások felülvizsgálata érdekében – tudta meg a Pecaverzum Dérer Istvántól.

A Mohosz elnökhelyettese elmondta, a grémium célja, hogy állást foglaljon a tekintetben, hogy egyes régebbi rekordokat kivezessenek-e vagy sem.

„Fő szabályként az elmúlt 50 évben bizonyíthatóan horoggal fogott, hiteles körülmények között dokumentált halakat fogjuk alapul venni. Azon fogásokat, amelyek nem felelnek meg a kritériumrendszernek, vagy megalapozott kétségek merültek fel a hitelességükkel, bizonyíthatóságukkal kapcsolatban, visszavonjuk, és közölni fogjuk, hogy helyette mit tekintünk új érvényes rekordnak” – nyilatkozta portálunknak Dérer István.

Elmondta, több halfaj, így például a kősüllő, az amur, a balin és domolykó országos rekordja is vizsgálat alatt áll, és megerősítette, hogy etikai okok miatt nem lehet továbbá hivatalos rekord a szabályosan kifogott, ám ezt megelőzően „utaztatott” (más vízről ellopott) hal sem. 

Maga a bizottság javaslatot fog arra is tenni, hogy adott esetben több típusú (például víztípus, módszer, készség szerint) hivatalos rekord is kerüljön az országos abszolút rekord mellett nyilvántartásra és elismerésre, hasonlóan a tengeri és az édesvízi világranglistákhoz.

Egy 3,20 kilós kősüllő 1980 óta tartja a csúcsot, holott még fénykép sincs róla, ugyanakkor az akkori bejelentés körülményeiről vannak érdekes információk – említette példaként, hogy miért van szükség a rekordlista felülvizsgálatára. 

Hozzátette, hogy a mai technika mellett egy kép alapján sokkal több információt tudunk megállapítani egy halról, mint pár évtizeddel korábban. Megemlítette azt is, hogy több mint két tucat szerző két és fél éve dolgozik a Magyar Halkönyv elnevezésű új átfogó kiadványon, amelyben a halakról szóló aktualizált információk széles köre mellett már a Mohosz bizottsága által elismert rekordok jelennek majd meg.

Dérer István részletezte, mik azok, amelyek elengedhetetlenül szükségesek ahhoz, hogy egy fogás felkerülhessen a hivatalos országos rekordlistára.  

„Alapvető feltétel, hogy legyen egy fénykép, amely a halat, a horgászt és lehetőleg a fogási helyszínt ábrázolja. Egy jó minőségű videó vagy fénykép kapcsán – különösen, ha megvan a hosszanti és a keresztméreti paraméter – nagy pontossággal meg lehet állapítani, hogy a hal tömege megfelel-e a valóságnak. Fontos továbbá, hogy legyen legalább egy tanú is, aki igazolja a fogást” – hangsúlyozta. 

Kiemelte, a fogás helyének nem feltétlenül kell természetes víznek lennie, de a horgászszervezeten keresztül történő vagy közvetlen Mohosz-bejelentés a hitelesség szempontjából jelentős kritérium. 

A Mohosz várja a rekord nagyságú vagy a ritka halak bejelentéseit, mert adataik szerint sokkal több halóriás él vizeinkben, mint amiről beszámolnak a horgászok. Kevésbé köztudott, de az éves rekorderek értékes trófeákat és vásárlási utalványokat is kapnak a Magyar Horgász szerkesztőségétől.

A jelenleg még hivatalos, de hamarosan megváltozó országos rekordlista ITT érhető el. Rekordot bejelenteni ezen a felületen lehet, ITT.

Felkerült a Mohosz rekordlistájára a nőtincsi gigaharcsa. Részletek IDE KATTINTVA!

Van jó sztorid? Küldd el a Pecaverzumnak IDE KATTINTVA!

Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!

(fotók: Fortepan/Kereki Sándor)