
Elkezdték látványos ívásukat az ingolák az Őrségi Nemzeti Park patakjaiban.
A fokozottan védett Vladykov-ingola (Eudontomyzon vladykovi) egyik féltett kincsünk, amely a legősibb gerincesek, a körszájúak csoportjához tartozik – írja közösségi oldalán az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság.
Rejtett életmódjának köszönhetően nem könnyű összefutni vele, de néhány vízfolyásunk mentén megfigyelhetőek a szaporodási időszakban.
Ilyenkor a sekély és gyors sodrású szakaszokon a hímek fészket készítenek a kavicsos alzatra, és a nőstények ide gyűlnek össze ikráikat lerakni.
Nemrégiben Szendőfi Balázsnak sikerült lencsevégre kapni a Kerkában ívó példányokat.
Két éve a Pecaverzum egy olvasója március 19-én filmezte le dunai ingolák ívását a Rába-Pinka torkolatban. Nézd meg a videót ITT!
A Vladykov-ingola természetvédelmi értéke 100 ezer forint.
Előfordulására elsősorban Magyarország délnyugati folyóvizeiben, a Dráván és vízgyűjtőjén számíthatunk. Szaporodásbiológiája, életmenete minden bizonnyal hasonló a dunai ingoláéhoz. Jelenlegi ismereteink alapján, a kifejlett dunai és Vladykov-ingola – a tiszai ingolával ellentétben – nem élősködik, hanem a saját tartalékaiból él, majd az ívást követően elpusztul. Maximálisan 20-22 centiméteres testhosszat érhet el.
További érdekes videók ERRE.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: Szendőfi Balázs FB-videó képernyőfelvétel)