
A Körösvidéki Horgász Egyesületek Szövetsége (KHESZ), a Közép-Tisza-Vidéki Horgász Egyesületek Szövetsége (KTVHESZ) és a Horgász Egyesületek Csongrád Megyei Szövetsége (HECSMSZ) is 50 ezer kecsegeivadékot helyezett ki az általa kezelt folyókba.
„A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (Mate) és a Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz) stratégiai együttműködésének eredményeként újabb jelentős lépés történt őshonos halaink védelmében” – olvasható a horgászszervezetek közleményében.
Mint írták, a szarvasi Halászati Kutatóközpont (Haki) tokgénbankjából származó, frissen szaporított 50 ezer kecsegeivadékot ajánlottak fel a KHESZ, a KTVHESZ és a HECSMSZ részére.
Az adományozásra a LIFE Boat4Sturgeon projekt keretében, természetes vizekbe történő visszatelepítési céllal került sor.
A Pecaverzum megtudta, a KHESZ a kecsegéket a Hármas-Körös több szakaszára helyezte ki, a HECSMSZ és a KTVHESZ a Tiszába engedte a halakat, előbbi Csongrádnál, míg utóbbi Szolnoknál és Nagyrévnél.
„Az egyik közös célunk, hogy megerősítsük az őshonos tokfélék, különösen a kecsege természetes állományait. Ez a faj mára veszélyeztetetté vált, ezért minden ilyen lépés kulcsfontosságú a megőrzésük érdekében” – fogalmaztak a tájékoztatásban.
A 2015-ben év halának választott kecsege a tokfélék családjába tartozó őshonos folyami hal, mely jellemzően a nagyobb folyók síkvidéki, alsószakasz-jellegű részén él.
Mint ismeretes, a Mohosz 2021-ben indította el nagyszabású kecsegetelepítési programját. Akkor azt a célt tűzték ki, hogy 2025-től az éves dunai vagy tiszai területi jeggyel rendelkező horgászok évente 2 darab, 60 centiméter feletti egyedet megtarthassanak. Ez nem valósult meg, helyette védelmet kapott az amur a Dunán és a Tiszán.
Az országos kecsegerekordot Herr Mór tartja egy 9,20 kilogrammos, 105 centiméteres példánnyal, amelyet 2022. augusztus 14-én a Szentendrei-Dunából fogott.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: KTVHESZ)