333 darab lápi pócot telepítettek a Debreceni Egyetem Hidrobiológiai Tanszékének és a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóságnak (HNPI) a munkatársai.
A Tisza szabályozása, a vizek elvezetése, a klimatikus változások és az amurgéb (Perccottus glenii) terjedése miatt a Beregben drasztikusan csökkent fokozottan védett halfajunk, a lápi póc (Umbra krameri) állománya – olvasható a HNPI közleményében.
A Debreceni Egyetem Hidrobiológiai Tanszékének adjunktusa, Nyeste Krisztián és csapata a HNPI szakembereivel együtt végzett többéves kutatása során csak a Zsid-tóban tudta megerősíteni a faj jelenlétét, ahol azonban az inváziós amurgéb jelentős állománya veszélyezteti fennmaradását.
Hosszas vizsgálatok után két víztest, a Navat és a Nyíres-tó lápjai bizonyultak alkalmasnak a faj telepítésére, amelyek vízpótlását a HNPI által üzemeltetett kutak biztosítják.
November 15-én, a Magyar Környezetgazdálkodási és Vidékfejlesztési Társaság közreműködésével 333 lápi póc került e lápokba, bízva abban, hogy stabil, önfenntartó állományok alakulnak ki.
Képgalériák:
A 2023-ban az év halának megválasztott lápi póc fokozottan védett faj, természetvédelmi értéke 250 ezer forint.
Minden, anit a lápi pócról tudni kell, IDE KATTINTVA ÉRHETŐ EL.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: HNPI)