2025. január 19. vasárnap | Márió, Sára
Halgazdálkodás

5000 jászkeszeget engedtek szabadon a Dunában – fotókkal, videóval

5000 jászkeszeget engedtek szabadon a Dunában – fotókkal, videóval

A Fővárosi Horgászegyesületek Szövetsége (Főhesz), valamint a Nemzeti Biodiverzitás- és Génmegőrzési Központ (NBGK) együttműködése keretében október 12-én, szerdán 5000 darab 10-12 centiméteres kétnyaras jásztelepítést hajtott végre Dunakeszi területén – közölte a Főhesz. 

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, Szent István Campus, Akvakultúra és Környezetbiztonsági Intézet, Halgazdálkodási Tanszékének munkatársai 2021. év tavaszán egy MAHOP-pályázat keretei között több más halfaj mellett sikeresen szaporítottak jászt. 

Az egyetemen a halak előnevelése is megtörtént. Az előnevelt jászokból kerül át egy állomány továbbnevelésre az NBGK Haszonállat-génmegőrzési Intézetének gödöllői halkeltető és halnevelő recirkulációs rendszerébe, ahol a halakat folyamatos vízátfolyás és levegőztetés mellett két köbméteres kádakban nevelték kétnyaras korig. 

Az eredményes utónevelést követően nyílt lehetőség arra, hogy a halállomány egy részét a faj számára kedvező, természetes élőhelyre kihelyezzék. 

A jásztelepítés a MAHOP-2.1.1-2016-2017-00002 (RESEARCHFISH) azonosítójú, „A horgászati- és halgazdálkodás szempontból jelentős halfajok tenyésztését és termelését támogató technológia-, tudástranszfer és innovációs infrastruktúra fejlesztése” című pályázat támogatásának köszönhetően valósulhatott meg – írták a tájékoztatóban. 

A halasítás során készült videón is látszik, hogy mennyire szépek, életerősek és elevenek a kétnyaras növendékek.

És persze a fotókon is gyönyörűek a halak:

A Főhesz előzetes tájékoztatása szerint a jásztelepítés mellett pontyokat is helyeztek ki, összesen 9000 kilogrammot, 2,5 kilós átlagtömegben négy helyszínen: az Újpesti-öbölben, a Visegrádi-öbölben, a Pilismaróti-öbölben és Nagymaros környékén. 

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: Főhesz)