2024. május 4. szombat | Flórián, Mónika
Halgazdálkodás

A Tiszán és a Körösökön folytatódtak az őszi kecsegetelepítések – fotókkal, videóval

A Tiszán és a Körösökön folytatódtak az őszi kecsegetelepítések – fotókkal, videóval

Azt követően, hogy az elmúlt időszakban kecsegéket telepítettek a Dunába és a Drávába, most a Tiszára és a Körösökre került sor.

A Horgász Egyesületek Csongrád Megyei Szövetségének (HECSMSZ) tájékoztatása szerint október 11-én, szerdán 300 kilogramm, egyedi jelöléssel ellátott kecsegét helyezett ki az Alsó-Tisza szakaszain Mindszentnél és Szegeden.

A halasításra a Mohosz ÁPFE–V/7/2023. „A kecsege állománynövelő telepítése és a fogások monitorozása a foghatóvá tétel érdekében III.” jogcímen meghirdetett pályázata keretében került sor.

A HECSMSZ közel 10 éve minden évben több korosztályban helyez ki kecsegét, hogy elősegítse a tiszai állomány stabilitását, gyarapodását. 

A telepített halak a szövetség régi haltermelő partnerétől, a Rideg&Rideg Fish Farm Kft.-től származtak.

A szeged.hu cikke szerint Rideg Árpád kizárólag tokféléket szaporít. Kecsegén kívül nevel még vágótokot, lénai tokot, sőt a különleges kinézetű lapátorrú tokot is.

„Látszik az orsó alakú test, az alsó állású száj, nincsenek benne fogak. Eredetileg a tokhalaknak is voltak fogaik, de az idők során elvesztették. A bajuszszálak szintén jellegzetesek rajta. A szeme az apró, mert fenéklakó hal, a folyóvíz, pl. a Tisza nagyon zavaros, a fenékig sose jut le. Öt sor vért védi a testét, a hátvért, a két oldalvért, és a két hasi vért” – jellemezte a kecsegét Rideg Árpád.

Videó is készült, de abban tévesen 150 kiló helyett 150 mázsa hangzik el.

A Körösvidéki Horgász Egyesületek Szövetsége (KHESZ) is kecsegéket helyezett ki, és szintén a Rideg&Rideg Fish Farm Kft. szolgáltatásait vették igénybe, és a halasításra a fentebb megnevezett Mohosz-pályázat biztosított anyagi fedezetet. 

A KHESZ arról számolt be, hogy október 11-én, szerdán és október 13-án, csütörtökön összesen 400 kilogramm egyedi jelöléssel ellátott kecsegét helyeztek ki a Hármas-, Sebes-, Kettős- és Fekete-Körösbe.

Mint beszámolójukban olvasható, a Körösökben egykor stabil állományokkal rendelkező, de az ezredfordulóra drasztikusan megritkult vérteshalak érkezése nem újdonság a térség folyóvizeinek életében. A KHESZ már 2010-ben programot hirdetett a kecsegék fogyatkozó állományainak megerősítéséért, azóta minden évben, így idén tavasszal is sor került saját forrásból történő telepítésükre.

Mint ismeretes, a Mohosz 2021 szeptemberében jelentette be, hogy programot indít a kecsege állománynövelésére és állományi felmérésére. Az azóta eltelt időszakban folyamatosan zajlottak a telepítések. 

A szövetség szerint, ha sikerül bizonyítani a faj megfelelő állományát, akkor – jogalkotói, szakmai felügyeleti támogatás esetén – első lépésben, legkésőbb 2025-től az éves dunai vagy tiszai területi jeggyel rendelkező horgászok évente 2 darab 60 centiméter feletti példányt vihetnek majd haza.

2021 szeptembere óta összesen 6000 kilogrammot helyeztek ki a Mohosz kecsegetelepítési programjának keretében. Ez 11.850 darabot tett ki, amelyek közül 6424-et egyedi haljellel láttak el. A telepítésekre nettó 27.740.080 forintot fordítottak. 

Idén ősszel és jövő tavaszra is vannak betervezve halasítások 18.430.00 forint értékben. Ebből a pénzből 3800 kilogramm (6125 darab, köztük 4900 jelölt) kecsege beszerzését és folyóvízbe helyezését kívánják megvalósítani – közölte október elején a közérdekű adatigénylésre válaszolva a Mohosz. Részletek ITT.

Amennyiben egy horgász egyedi haljellel ellátott kecsegét fog, a Mohosz kéri, hogy a haljel levétele nélkül jegyezze fel annak sorszámát (lehetőleg fotóval is alátámasztva), a fogott hal testhosszát, tömegét, a vízterület nevét és víztérkódját a fogás pontos helyének megjelölésével (GPS-koordináták vagy a legközelebbi település neve), és természetesen az adatok rögzítését követően azonnal, kíméletesen helyezze vissza a vízbe.

A rögzített az adatokat és a fotót e-mailen a [email protected] címre vagy levélben a Mohosz postacímére (1511 Budapest, Pf. 7) kérik eljuttatni a beküldő adatainak megadásával.

A program végrehajtását segítő, a jelölt halak adatait beküldő horgászok között ösztönzésül évente értékes nyeremények, többek között dunai és tiszai éves (összevont, illetve adott szakaszra szóló) területi jegyeket sorsolnak ki.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: KHESZ)