2025. január 19. vasárnap | Márió, Sára
Halgazdálkodás

Kecsegéket telepítettek a Dunába és a Drávába – fotókkal

Kecsegéket telepítettek a Dunába és a Drávába – fotókkal

A Horgász Egyesületek Baranya Megyei Szövetsége (Hebmesz) és a Közép-Tisza-Vidéki Horgász Egyesületek Szövetsége (KVHESZ) is kecsegetelepítést végzett a napokban.

A Hebmesz október 5-én, csütörtökön a Dráva-folyóba Vejtinél 94 kilogramm kecsegét helyezett ki – adták hírül honlapjukon.

Emlékeztettek, hogy korábban a Dunába telepítettek ebből az állományból, akkor 158 kilogramm került a folyóba a dunaszekcsői révnél. Fotók ITT.

Szintén kecsegekihelyezésről adott hírt a KVHESZ: rövid tájékoztatásuk alapján október 10-én, kedden 200 kilogrammal gyarapították a Tisza állományát. 

A halasítás a Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz) támogatásának keretében valósult meg.

Videó:

Fotók:

Mint ismeretes, a Mohosz 2021 szeptemberében jelentette be, hogy programot indít a kecsege állománynövelésére és állományi felmérésére. Az azóta eltelt időszakban folyamatosan zajlottak a telepítések. 

A szövetség szerint, ha sikerül bizonyítani a faj megfelelő állományát, akkor – jogalkotói, szakmai felügyeleti támogatás esetén – első lépésben, legkésőbb 2025-től az éves dunai vagy tiszai területi jeggyel rendelkező horgászok évente 2 darab 60 centiméter feletti példányt vihetnek majd haza.

2021 szeptembere óta összesen 6000 kilogrammot helyeztek ki a Mohosz kecsegetelepítési programjának keretében. Ez 11.850 darabot tett ki, amelyek közül 6424-et egyedi haljellel láttak el. A telepítésekre nettó 27.740.080 forintot fordítottak. 

Idén ősszel és jövő tavaszra is vannak betervezve halasítások 18.430.00 forint értékben. Ebből a pénzből 3800 kilogramm (6125 darab, köztük 4900 jelölt) kecsege beszerzését és folyóvízbe helyezését kívánják megvalósítani – közölte október elején a közérdekű adatigénylésre válaszolva a Mohosz. Részletek ITT.

Amennyiben egy horgász egyedi haljellel ellátott kecsegét fog, a Mohosz kéri, hogy a haljel levétele nélkül jegyezze fel annak sorszámát (lehetőleg fotóval is alátámasztva), a fogott hal testhosszát, tömegét, a vízterület nevét és víztérkódját a fogás pontos helyének megjelölésével (GPS-koordináták vagy a legközelebbi település neve), és természetesen az adatok rögzítését követően azonnal, kíméletesen helyezze vissza a vízbe.

A rögzített az adatokat és a fotót e-mailen a [email protected] címre vagy levélben a Mohosz postacímére (1511 Budapest, Pf. 7) kérik eljuttatni a beküldő adatainak megadásával.

A program végrehajtását segítő, a jelölt halak adatait beküldő horgászok között ösztönzésül évente értékes nyeremények, többek között dunai és tiszai éves (összevont, illetve adott szakaszra szóló) területi jegyeket sorsolnak ki.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: KTVHESZ)