2024. május 18. szombat | Alexandra, Erik
Halgazdálkodás

Kicsapta a biztosítékot a pátkai telepítés

Kicsapta a biztosítékot a pátkai telepítés

Úgy látszik, bármi történik mostanában a víztározók és a Velencei-tó környékén, az indulatokat kavar.

Negyven mázsa horogérett pontyot telepített minap a Pátkai-víztározóba a horgászati hasznosító, a Horgászegyesületek Fejér Megyei Szövetsége (Hofesz). Az intézkedés a közösségi média felületein azonnal vihart és indulatokat kavart, nagyon sokan hozzászóltak a témához, természetesen nagy számban és elsősorban olyanok, akik sem a halgazdálkodáshoz, sem pedig a vízügyi szempontokhoz nem értenek – írja a feol.hu.

A lap szerint az egyik „vád” a haltelepítésekkel szemben az volt, hogy a nagy testű halak kihelyezése, illetve a horgászattal együtt járó etetőanyag-felhasználás csak tovább ront a vízminőségen, amelynek javulásán múlik végeredményben a Velencei-tó vízpótlása.

„Szögezzük le: ilyen hideg vízben nincsen értelme etetőanyagot használnia annak, aki kicsit is tisztában van a horgászat alapjaival!” – mondta el a megyei lap kérdésére Nagy Attila horgászvilágbajnok, a Hofesz társadalmi elnöke, aki hozzátette azt is, az etetőanyag nem fokozza a víz klorofiltartalmát, ez egy teljesen téves elmélet. 

Tény, hogy a Pátkai-víztározónak vannak elöregedett részei, és tervben szerepel ezek kotrása, de az is tény, hogy a vízminőség javításának folyamata független a horgászati tevékenységtől. A Hofesz elnöke arra is felhívta a figyelmet, hogy ma egy minőségi horgászati etetőanyag kilója ezer forintba kerül, azaz józan gondolkodással elképzelhetetlen, hogy ilyen árak és mennyiség mellett a tározó vizének minőségét rontani lehetne: az etetőanyagot egyébként is megeszi a hal. Ráadásul Pátkán csak kevesen bojliznak, ez nem jellemző horgászati tevékenység.

Az elnök szerint az etetőanyag nem fokozza a víz klorofiltartalmát. „Érdemes azon is elgondolkodniuk azoknak, akik az etetőanyagokkal akarják összefüggésbe hozni a vízminőség változását, hogy ez miért nem következett be akkor, amikor lényegesen olcsóbban, és nagyobb mennyiségben lehetett etetőanyaghoz jutni? Ez korábban miért nem jelentett vízminőség-változást?” – tette fel a költői kérdést.

A szakember elmondta: kár volna mindent a horgászok nyakába varrni, miközben jelentős a vízimadarak ürülékének terhelése, arról nem beszélve, hogy a tározók körbe vannak véve mezőgazdasági művelés alatt álló területekkel, és a felhasznált mű­trágya maradéka belefolyik a tározókba és szennyez

Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!

(fotó: Hofesz)

Pecaverzum a közösségi médiában:

Kövessétek Facebook-oldalunkat!

Csatlakozzatok hozzánk Instagramon!

Iratkozzatok fel Youtube-csatornánkra!