Őshonos folyóvízi halak telepítésével ünnepelik az idei Halak Napját Győr-Moson-Sopron és Vas vármegyében. A két helyileg illetékes megyei szövetség közösen próbája erősíteni a Rába-folyó halállományát, de jut hal a Mosoni-Dunába is.
A győri szövetség Győrben, a Mosoni-Dunán kezdi a telepítést a Halak Napja alkalmából. Az eseményre az ünnep másnapján, március 21-én, kedden 10 órakor kerül sor a folyó révfalui oldalán, a Széchenyi-híd alatti szakaszon – közölte a Sporthorgászok Győr-Moson-Sopron megyei Szövetsége.
A tervezett győri telepítés adatai:
- 3500 darab márna (8-13 centiméter között),
- 2500 darab domolykó (10-15 centiméter között),
- 1300 darab balin (10-15 centiméter között)
A Mosoni-Duna folyó Rajkától Véneken a Dunába betorkollásig 125 kilométer hosszan kanyarog a Kisalföldön.
A folyó halállománya rendkívül gazdag, a folyóvízi halakon kívül jelentős ponty-, keszeg- és rablóhalállománya.
A folyó sok kapitális hallal adományozta már meg a vármegye horgászait, nem ritkák a 10 kiló feletti pontyok és amurok.
A Sporthorgász Egyesületek Vas Megyei Szövetségének és a Sporthorgász Egyesületek Győr-Moson-Sopron Megyei Szövetségének vezetői elhatározták, hogy az idei évben a Halak Napja alkalmából a Rába-folyó őshonos folyóvízi halállományát közösen próbálják erősíteni.
A Rába Magyarország harmadik leghosszabb folyója, a Duna legjelentősebb hazai mellékfolyója. Az országhatártól a Nicki Gátig tartó – 18-021-1-1 víztérkóddal rendelkező – 795,7 hektár területű szakasza a Mohoszon keresztül a Sporthorgász Egyesületek Vas Megyei Szövetségének alhaszonbérletében található, míg Nicki gát alatti 450,4 hektáros szakasz alhaszonbérlője a Sporthorgász Egyesületek Győr-Moson-Sopron Megyei Szövetsége.
A horgászok körében kedvelt Rábát a nicki erűmű horgászatilag kettéosztotta, de a Mohosz és a két területi szövetség megállapodásának köszönhetően immáron közel hét éve a gát alatti és feletti körülbelül 5-5 kilométeres szakaszon problémamentesen horgászhat a saját vármegyéjük területi jegyével minden horgásztárs.
A szövetségek közötti területi együttműködés következő állomása érkezik el jövő héten, amikor nagyon ritkán beszerezhető őshonosos halfajokból helyeznek ki sok ezer darab egynyaras példányt a Rába vasi és győri szakaszára.
A tervek szerint március 21-én a következő kihelyezésekre kerül sor:
A Vas vármegyei szakaszon több részletben Alsószölnöktől Nickig:
- 7500 darab márna (8-13 centiméter között),
- 5000 darab domolykó (10-15 centiméter között),
- 2500 darab balin (10-15 c centiméter között)
A Győr-Moson-Sopron vármegyei szakaszon több részletben:
- 4000 darab márna (8-13 centiméter között),
- 2500 darab domolykó (10-15 centiméter között),
- 1200 darab balin (10-15 centiméter között)
A halak a Mohosz speciális jogállású szervezetétől, a bajai Megafish Kft.-től érkeznek, és a kihelyezésen részt vesz a halakat előállító Dr. Kovács-Bokor Dániel haltermelő is.
A halasítás tervezett közös befejezésére a Rába nicki szakaszán kerül sor várhatóan kedden 14 óra magasságában.
Mint ismeretes, a Magyar Haltani Társaság (MHTT) javaslatára az Agrárminisztérium Halgazdálkodási Főosztálya, a Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz), a Magyar Akvakultúra és Halászati Szakmaközi Szervezet (Mahal), valamint az Akvaristák Magyarországi Egyesülete (AME) döntése alapján minden év március 20. napja a Halak Napja, mely jeles nap a Mohosz döntése alapján a 2022. évtől egyben a természetes vizeinkben a halakat óvó, vigyázó Halőrök Napja is.
Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!
(nyitókép: Sporthorgászok Győr-Moson-Sopron megyei Szövetsége)