2024. november 25. hétfő | Katalin
Nagy fogások

Erre figyelj, ha óriási balint szeretnél fogni! – fotókkal

Erre figyelj, ha óriási balint szeretnél fogni! – fotókkal

Herdinai József gyakran fog fél méter körüli balinokat a Szamoson, a minap azonban sikerült egy igencsak méretes példányt akasztania.

A pecás a Balinvadászok nevű Facebook-csoportban osztotta meg a gyönyörű fogást szeptember 21-én.

Mint írta, ritkán szokta posztolni a balinjait, főképp, hogy mostanában csak „kicsiket”, 40-50 centi körüli példányokat csalt horogra.

„A maira viszont büszke vagyok, hiszen sikerült egy faroktőig 66, teljes hosszában 78 centiméterest fognom” – lelkendezett a pergető, hozzátéve, hogy 4,5-5 kiló körülire saccolja a ragadozó tömegét.

A gyönyörű példánnyal egyben megdöntötte az egyéni rekordját.

A balin egy lebegő, minnow típusú, 8 centiméteres wobblerre vágott rá, amelyet – mint fogalmazott József – alig talált meg a hal szájában.

„Két hónapja vadászok rájuk, de a nagyokat nehéz becsapni, most végre sikerült!” – jegyezte meg a horgász.

A Pecaverzum arról érdeklődött nála, hogyan jár túl a folyami őnök eszén, és lehetséges-e szelektálni, hogy minél nagyobbat fáraszthasson.

„Nincs benne semmi trükk, szinte csak megfigyelésen alapul (a sikerességem). Azt kell nézni, hogy hol és hogyan raboltak a balinok azon a helyeken, ahol pergetek rájuk. Megfigyeltem, hogy sok küsz tartózkodik ott, van sodrás is és búvóhelyük is. És ez a lényeg! A partszéli, bokor alatt megáll a lekövetett csali után, és várja, hogy ismét ott húzzam neki a csalit. Olyan, mint a csuka ebből a szempontból. El sem akartam ezt hinni, de főleg a nagy balin ilyen. Persze, nagyon kell minden ilyen jelre figyelni, engem kimondottan bosszantott, hogy nem tudom a nagyokat megfogni” – most azonban sikerrel járt, és a tapasztalatait természetesen elraktározza József.

A tapasztalt horgász sokat törte a fejét, hogyan kaphatná el a nagyokat, éppen ezért minden fellelhető tanácsot igyekezett felkeresni az interneten. Utánaolvasott, hogy milyen színekkel, típussal, márkával érdemes próbálkozni.

„Érdekes, mert tavaly a rablásukba dobott wobbler »twiccselve« (rángatva – a szerk.) való húzása tetszett nekik. Az is előfordul, mint ma, hogy nem rabolnak, egy pisszenés sincs a vízen, na az már nehezebb. Ja, és persze koszos, opálos a víz, vagy épp árad is. Akkor is van egy kis támpontunk, csak nagyon kell figyelni. A küszök egy vízre hajló fa alatt a víztetőn csoportosultak, ráadásul egy alulról jövő rablástól megijedtek, szétrebbentek, és ez a lényeg. Ezt kell erősen figyelni! De ilyet csinálni szokott a süllő és a harcsa is egyébként” – mesélt az értékes megfigyeléseiről.

„Erre dobtam rá, és másodjára el is kapta. Nem figyeltem, hogy épp gyorsabban húztam a wobit vagy épp lassan, mert ezt is szoktam variálni, és egyet-kettőt bele is pöckölök néha csuklóból. Ma bejött, és nyerő húzásnak bizonyult, hogy suspending, azaz lebegő wobblerrel próbálkoztam” – mondta József.

A fotóit úgy kommentálta, hogy a vízbe térdig be kellett mennie, hogy meg tudja fogni a balint, amely olyannyira mélyre nyelte a wobblert, hogy nem is látszik a fényképen.

Az országos rekordot 2007-ben állították fel, a tiszalöki Tiszánál egy 8,11 kilós példányt zsákmányoltak.

Nemrég annak jártunk utána, mi történhetett az egyik pergető kacsacsőrű balinfogásának a fejével (részletek ITT).

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(fotók: Herdinai József/Pecaverzum)