Se szeri, se száma a Pilismaróti-öbölben történt busás horgászkalandoknak, ezúttal egy csodaszép, narancssárga színben pompázó példánnyal fotózkodott Lövei István.
„A Pilismaróti öbölben sikerült kifognom úszós módszerrel, a Tamási Andrea által készített tablettával” – mesélte a Pecaverzum érdeklődésére Lövei István.
A fiával busázó pecás augusztus 4-én, vasárnap délelőtt 11 óra tájban lett figyelmes arra, hogy eltűnt az úszó, ezek után következhetett a fárasztás, ami nem kevesebb, mint 45 percig tartott.
„Amikor először megpillantottuk, viszonylag nagynak tűnt, és egyből láttuk, hogy különleges, hiszen az ember nem mindennap lát ilyen szép halat” – fogalmazott István, hozzátéve, hogy aznap csak egy busát fogtak a fiával, de nagyon örültek ennek a narancssárga ritkaságnak.
„A horog kiszabadítása után derült ki a hal pontos tömege, a mérleg 18,80 kilogrammot mutatott” – mondta a boldog pecás.
A képen látható „rendellenesség” az úgynevezett xantorizmus – ezt már Nyeste Krisztián, a Debreceni Egyetem Hidrobiológiai Tanszékének adjunktusa mondta a Pecaverzumnak, amikor megmutattuk neki a különleges busáról készült fotókat.
Nyeste Krisztián emlékeztetett, a halak bőrében található pigmentsejtekben négy fő színanyag termelődik, a gyöngyházfényű guanin, a barnásfekete melanin, a piros eritrofill és a sárga xantofill.
„Genetikai rendellenességek következtében (melynek oka valamilyen mutáció) kialakulhat olyan, hogy egyik vagy másik színanyag alul- vagy túltermelődik. Ebben az esetben a sárga xantofill pigmentanyag túltermelődése tapasztalható, ezt nevezzük xantorizmusnak, és a képen látható példány egy xantorisztikus busa” – magyarázta a haltani szakember.
Extrém színezetű busák olykor-olykor felbukkannak a magyar vizekben. A Ráckevei-Soroksári Dunából (RSD) egy év alatt három meghökkentő planktonzabáló is előkerült. 2023 júliusban Boros Gyula fogott egy sárgás-feketét, novemberben Kovács Szilárdot lepte meg egy blush színű, az év utolsó napján pedig Fördős Attila koccinthatott egy vörössel.
Még busás sztorik a Pilismaróti-öbölből:
A Pilismaróti-öböl pedig kifogyhatatlan a busás sztorikból, ami nem meglepő, mert nagyon sok egyed úszik a Duna ezen szakaszán.
Tavaly áprilisban például elképesztő horgászatot produkált az édesapjával horgászó Petróczki István a Pilismaróti-öbölben.
Kereken 10 darabosabb példányt emeltek ki a vízből, de egy hiba miatt sok haluk az utolsó pillanatban fordult le a horogról.
A Pecaverzumnak nyilatkozva elárulták, hogy végül hány kilós busákat sikerült kifogniuk.
Petróczkiék ennyivel nem érték be: 2023 júniusában 7 óra leforgása alatt 168 kiló busát fogtak ki.
Előfordul, hogy a busára váró horgász végül mást akaszt. Tavaly májusban Dancs Sándor feeder bottal csapott be egy 4,20 kilogrammos dévérkeszeget szintén a Pilismaróti-öbölben.
A pontyméretű dévérkeszegnek a busáknak felkínált etetés tetszett meg, és vette fel a horgot a kajafelhőben.
A hal hosszát is megmérték, cikkünkből ez a meghökkentő adat is kiderül.
Tavaly októberben balinnak hittek egy sárga busát.
A Magyar Haltani Társaság az érdeklődő horgászokat a hal fajmeghatározásán kívül arról is tájékoztatta, hogy miképp lehet sárga a hal színe.
Már idén márciusban történt: egy horgász hungarocellgolyóval próbálta átverni a busákat, végül azonban egy egyáltalán nem várt, ámde gyönyörú halat sikerült akasztania.
Hogy az óriási dunai süllőt mi vonzhatta a horoghoz, arról a szerencsés pecás mesélt, aki egyébként először pontynak vagy amurnak gondolta fogását.
Zárásképp pedig egy viszonylag friss sztori: 2024 júliusában egy kiemelkedően sikeres busázást tudhatott maga mögött az a horgásztrió, amelynek tagjai pár óra leforgása alatt száz kilót meghaladó mennyiséget fogtak.
Átlagosan 11 percenként szákolták, a gasztronómiát is érintő részletekről ITT olvashatsz.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(fotók: Lövei István/Pecaverzum)