A Pilismaróti-öbölben készítettek videófelvételt, amelyből egy kivágott képkockát elküldtek a Magyar Haltani Társaságnak (MHTT), hogy megtudakolják, milyen hal látható rajta.
„A hal elmosódott körvonala alapján én balinra tippelek, de ilyen fehéret még nem láttam. Önök szerint mi lehet, és mitől ilyen a színe?” – kérdezte az MHTT-tól K. R.
„A videofelvételből kivágott első képen a hal alakja valóban balinra hasonlít, de ha egy botot beleszúrunk a vízbe és azt oldalról nézzük, sokkal rövidebbnek látszik a fénytörés miatt. Itt is az a helyzet, hogy a hal testmagassága a valóságban nagyobb, mint amilyennek látszik” – írták a szakvéleményben.
Az MHTT szerint a második képen pedig azt látni, hogy a hal tátott szájjal úszik. Ez a planktonevő busák jellemzője, a nagy mellúszó pedig arra vall, hogy a hal egy pettyes busa (Hypophthalmichthys nobilis) – állapították meg.
A színével kapcsolatban arra jutottak, hogy egy genetikai hiba okozza, ami miatt nem termelődik bőrében a melanin nevű barnásfekete pigment.
A guanin viszont bőséggel, ettől fehér, gyöngyház fényű. Nem albínó, mert akkor egyik pigment sem lehetne jelen, és akkor a hajszálerektől halvány rózsaszín lenne.
Mint ismeretes, a halakban normál esetben négy festékanyag tud szintetizálódni: a fekete melanin, a gyöngyházfényű guanin, a narancsszínű xantofill és a vörös színű eritrofill. Az albínókban ezek egyike sincs meg, azokat a színanyagok teljes hiánya jellemzi.
A Ráckevei-Soroksári Dunából (RSD) a nyáron fekete és narancssárga színű busát fogtak. Nézd meg a halat ITT!
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: MHTT)