2024. november 23. szombat | Kelemen, Klementina
Peca+

A hordószemű halnak át lehet látni a fején

A hordószemű halnak át lehet látni a fején

A kutatókat régóta foglalkoztatják a mélytengeri ragadozók, azonban a nehéz megfigyelési körülmények miatt rengeteg állat lehet máig azonosítatlan. 2021-ben azonban Kalifornia partjainál sikerült megfigyelni egy igazi különlegességet, egy hordószemű halat, amely átlátszó fejéről vált ismertté – írja a LiveScience nyomán a 24.hu.

Az óceán szürkület zónájában, 600 és 800 méter közötti mélységben élő állat a szakértők szerint alapvetően Bering-tengerben és a Csendes-óceán északi részén található meg, tápláléka pedig planktonokból és apró rákfélékből áll. 

Ahogy azt a neve is mutatja, a hordószemű halak nagyon furcsa csőszerű szemekkel bírnak, melyeket elforgatva felfelé is tudnak nézni átlátszó homlokukon keresztül. 

Bár szemeik elsőre zöldnek tűnnek, a lencsék valójában sárga pigmenttel vannak színezve, amely segít megkülönböztetni a halaknak a beszivárgó napsütést az élő organizmusok fényétől.

Megfigyelések szerint a bizarr élőlény szokatlan zsákmányejtési stílust alkalmaz, ugyanis addig mozdulatlanul lebeg a sötétben, amíg meg nem pillantja a feje fölött elhaladó potenciális elemózsiát. 

Ezután felfelé szökkenve ejti rabul a zsákmányt. Sokkal többet nem lehet tudni az állatról: a kutatók szerint azonban az átlátszó homlok a védekezésben, és a jobb megfigyelőképességben segíti a hordószemű halakat.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: Oceana Twitter-fiók képernyőfelvétel)