Esztergom árvízvédelmének fejlesztésének első ütemében 900 millió forintos ráfordítással elkészültek a védművek kiviteli tervei, a terület erdészeti terve és az előzetes régészeti feltárás – közölte az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság (Éduvizig) hétfőn az MTI-vel.
A társaság tájékoztatása szerint a létesítmény a Duna és a Kenyérmezei-patak jobb partján, 7,3 kilométeren a mértékadó árvízszintet 120 centiméterrel meghaladó vízállásig nyújt védelmet, csaknem 25 ezer embernek.
A belterületi szakaszon mobil árvízvédelmi fallal magasítható mellvédfalat létesítenek. A leginkább veszélyeztetett helyszíneken 180 centiméter magas mobilfalon több átjárási lehetőséget alakítanak ki a vízpart és a kikötők megközelítésére.
A Prímás-szigeti mellékág torkolatában 5 méteres nyílású árvízkapu, a Szentlélek-patak torkolata fölötti mellékágban zsilip és belvízátemelő szivattyútelep épül, valamint az igazgatóság gátőrtelepét is fejlesztik.
A tervezést alapos régészeti dokumentáció egészíti ki, a szakértők az adattári feljegyzések tanulmányozásával, valamint terepi bejárások és geofizikai vizsgálatok alapján 63 kutatóárokban, közel 5000 négyzetméteren végeztek próbafeltárásokat.
A kivitelezés várhatóan még idén megkezdődik, már folyamatban van a projekt közbeszerzési eljárása – ismertette az Éduvizig.
Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!
(fotó: pixabay.com)