
Egy hazánkban nem őshonos, inváziós és veszélyes faj, egy taktai folyótöltésen kóborló aligátorteknős közel húsz kilogrammos egyedét vitték be a Nyíregyházi Állatparkba.
Az állatot Soós Gábor, a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság természetvédelmi őre szállította az állatkertbe.
Az intézmény közlemény szerint a hüllő a karanténidőszak után a többi, hozzájuk került hét darab aligátorteknős mellé kerül majd a mentőközpontba.
„A Nyíregyházi Állatpark – mint ahogy a többi hazai állatkert – rendkívül fontosnak tartja a vadállatok mentését, ezért rendszeresen együttműködik a természetvédelmi hatóságokkal” – írták a közleményben.
Mint ismeretes, Csepel polgármestere, Borbély Lénárd június 14-én egy videót osztott meg egy aligátorteknősről, amelyet a csepeli Duna-parton észleltek.
A Pecaverzum úgy tudja, az állatot még nem sikerült befogni.
Az aligátorteknős (Macrochelys temminckii) Észak-Amerika legnagyobb édesvízi teknősfaja, főként az USA délkeleti részén, például a Mississippi-folyó vízgyűjtő területén fordul elő.
Jellegzetessége a hatalmas, erőteljes páncél, amely három taréjt visel, valamint erős állkapcsa, amely az aligátoréhoz hasonló, kampós csőrré alakult. Egyes példányok elérhetik a 80 kilogrammot is.
Rejtőzködő, fenéklakó életmódot folytat, iszapos aljzaton pihenve vár zsákmányra. Különleges „csalizási” módszere van: nyelvének végén egy vörös, kukacra emlékeztető kinövést mozgat, ezzel csalogatva a halakat. Főként halakkal, kétéltűekkel, kisebb emlősökkel és dögökkel táplálkozik.
Bár veszélyes külsejű, emberre közvetlen fenyegetést csak akkor jelent, ha megzavarja, a harapása ugyanis nagyon erős.
Magyarországon az utóbbi években mindig találtak aligátorteknősöket. Tavaly júliusban a Balatonból, augusztusban a Tiszából került elő egy példány.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: Nyíregyházi Állatpark)