2025. július 12. szombat | Dalma, Izabella
Peca+

Húszkilós aligátorteknőst fogtak be egy taktai folyótöltésen

Húszkilós aligátorteknőst fogtak be egy taktai folyótöltésen

Egy hazánkban nem őshonos, inváziós és veszélyes faj, egy taktai folyótöltésen kóborló aligátorteknős közel húsz kilogrammos egyedét vitték be a Nyíregyházi Állatparkba.

Az állatot Soós Gábor, a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság természetvédelmi őre szállította az állatkertbe.

Az intézmény közlemény szerint a hüllő a karanténidőszak után a többi, hozzájuk került hét darab aligátorteknős mellé kerül majd a mentőközpontba. 

„A Nyíregyházi Állatpark – mint ahogy a többi hazai állatkert – rendkívül fontosnak tartja a vadállatok mentését, ezért rendszeresen együttműködik a természetvédelmi hatóságokkal” – írták a közleményben.

Mint ismeretes, Csepel polgármestere, Borbély Lénárd június 14-én egy videót osztott meg egy aligátorteknősről, amelyet a csepeli Duna-parton észleltek.

A Pecaverzum úgy tudja, az állatot még nem sikerült befogni. 

Az aligátorteknős (Macrochelys temminckii) Észak-Amerika legnagyobb édesvízi teknősfaja, főként az USA délkeleti részén, például a Mississippi-folyó vízgyűjtő területén fordul elő. 

Jellegzetessége a hatalmas, erőteljes páncél, amely három taréjt visel, valamint erős állkapcsa, amely az aligátoréhoz hasonló, kampós csőrré alakult. Egyes példányok elérhetik a 80 kilogrammot is. 

Rejtőzködő, fenéklakó életmódot folytat, iszapos aljzaton pihenve vár zsákmányra. Különleges „csalizási” módszere van: nyelvének végén egy vörös, kukacra emlékeztető kinövést mozgat, ezzel csalogatva a halakat. Főként halakkal, kétéltűekkel, kisebb emlősökkel és dögökkel táplálkozik. 

Bár veszélyes külsejű, emberre közvetlen fenyegetést csak akkor jelent, ha megzavarja, a harapása ugyanis nagyon erős. 

Magyarországon az utóbbi években mindig találtak aligátorteknősöket. Tavaly júliusban a Balatonból, augusztusban a Tiszából került elő egy példány

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: Nyíregyházi Állatpark)