2024. május 12. vasárnap | Pongrác
Peca+

Működésbe állt a Duna első hulladékcsapdája Budapesten

Működésbe állt a Duna első hulladékcsapdája Budapesten

Szeptember 21-én, kedden hivatalosan is átadták Budapesten a Duna első hulladékcsapdáját (Litter Trap), amely összegyűjti a lebegő szemetet. A kísérleti program során a kutatók a hulladékok mennyiségét és összetételét folyamatosan elemzik, hogy világosabb képet kapjanak a Duna hulladékszennyezettségéről.


NYEREMÉNYJÁTÉK!!!

Iratkozz fel a Pecaverzum Youtube-csatornájára, mert ha elérjük az 1111 követőt, 30.000 forint értékben sorulunk ki ajándékot a tagok között! 

A nyereményt a Fish'n Go horgászhelyfoglaló rendszer ajánlotta fel.

Részletek ERRE!

Addig is jó szórakozást az eddigi videókhoz, és persze jönnek folyamatosan az újak is!


Budapesten kísérleti projekt indult a műanyag és egyéb hulladékáramok Dunából való kiszedésére. A lebegő hulladékcsapda (Litter Trap) által összegyűjtött hulladékot átvizsgálják és elemzik, miközben feltárják újrafeldolgozási potenciálját olyan szemmel nézve, hogyan készülhet belőle új, tartós termék – közölte a Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetsége (KSZGYSZ). 

A Litter Trap a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem előtt helyezkedik el, az Európa Hajó meglévő kikötőjéhez rögzítve. A Litter Trap összegyűjti a folyó jobb partján, a fősodorban lebegő hulladékok egy részét. A hulladékokat szétválogatják és újrahasznosításra továbbítják. Emellett az oktatás és a szemléletformálás is fontos eleme lesz az egyéves kísérleti projektnek.

A hulladékcsapdában található makroműanyagok és egyéb hulladékok mennyiségét és összetételét folyamatosan elemzik, ily módon világosabb képet kaphatunk a Duna hulladékszennyezettségéről. A Litter Trap hatékonyságát különösen az uszadékfa jelentős felhalmozódásának tükrében kell majd vizsgálni, mert ez jelenleg megnehezíti a hulladékcsapda működését. A kísérleti programnak válaszolnia kell azon kérdésre is, hogyan lehet a Dunában található műanyagot és egyéb hulladékokat hasznosítani. Több hulladékcsapda elhelyezése a folyó mentén az egyik lehetséges jövőbeli megvizsgálandó forgatókönyv.

A projekt a CLEAR RIVERS és az Audi Környezetvédelmi Alapítvány kezdeményezése, amelyet olyan stratégiai partnerek támogatnak, mint az Audi Magyarország, az ING, a PET Kupa, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, a Magyar Nemzeti Bank, az Európa Hajó, a Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetsége és a Recobin Kft. 

A műanyag- és egyéb hulladékok nagy problémát jelentenek a vízi- és folyómenti ökoszisztémákban. Az állatokat, élőhelyeiket – s ezáltal az embereket is közvetetten – egyre komolyabban veszélyezteti a folyami hulladék, melynek egy része elszórtan az ártéri területeken, partok mentén rakódik le, s nem tudni pontosan mi és milyen mennyiségben rakódik le az üledékbe. 

A folyókon keresztül a hulladék egy része eléri a tengereket és az óceánokat, ahol a globális szennyezés részévé válik. A nyílt vizeken található műanyaghulladékok bomlása, aprózódása miatt mikroműanyag is keletkezik.

Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!

Még több horgástversenyes hír ITT!

(fotók: KSZGYSZ)

Pecaverzum a közösségi médiában:

Kövessétek Facebook-oldalunkat!

Csatlakozzatok hozzánk Instagramon!

Iratkozzatok fel Youtube-csatornánkra!