2025. január 20. hétfő | Fábián, Sebestyén
Peca+

Ökológiai katasztrófát okozhatnak a világító halak

Ökológiai katasztrófát okozhatnak a világító halak

A világító halak iránt komoly a kereslet, hamarosan azonban igen nagy problémát okozhatnak a világ egyik, biológiai szempontból legsokszínűbb területén.

A genetikailag módosított, kéken, zölden vagy vörösen fluoreszkáló halak komoly népszerűségnek örvendenek az akvaristák körében. Bár kétségtelenül szépek, hamarosan súlyos problémát okozhatnak Brazíliában – írja a hvg.hu.

Egy a Science-ben megjelent tanulmány szerint az állatok, amelyek természetes fényben is sokkal élénkebbek, mint a zebrahalak, kijutottak Brazília délkeleti halgazdaságaiból, és mostanra elszaporodtak az Atlanti-parti Esőerdő Rezervátum vizeiben. 

Mindez ritka példája annak, hogy egy génmódosított élőlény megtelepszik a környezetben, a biológusok azonban attól tartanak, hogy veszélyeztetni fogják a helyi faunát a bolygó biológiai szempontból egyik legváltozatosabb helyén.

Jean Vitule, a brazil Parana Állami Egyetem ökológusa szerint a következmények beláthatatlanok. Előfordulhat ugyanis, hogy a fluoreszkálást lehetővé tévő gének bekerülhetnek az őshonos halak génállományába, így pedig jobban láthatóvá válnak a ragadozók számára.

A szakemberek a zebrahalakat (Danio rerio) évek óta használják a különböző kutatásokhoz. Az eredetileg Délkelet-Ázsiában őshonos állat génszerkezetét úgy alakították át az 1990-es évek végén, hogy kék, zöld és vörös színben világítsanak. A 2000-es években aztán a kereskedelem is meglátta benne a lehetőséget, nem sokkal később pedig már vásárolni is lehetett belőlük.

A szakemberek viszont régóta aggódnak emiatt, ezért bizonyos területeken – például Kaliforniában és Brazíliában – megtiltották az árusításukat, pont azért, nehogy kárt tegyenek a természetben.

2014-ben már találtak egy szabadon úszó állatot Floridánál, de az végül nem szaporodott el – valószínűleg áldozatul esett egy ragadozó halnak. 

Brazíliában az első szabadon úszó csapatot 2015-ben fedezték fel. Valószínűleg úgy szökhettek meg, hogy a halgazdaságok vizét a helyi természetes vizekbe engedik.

Itt azonban nincsenek olyan ragadozók, amelyek veszélyesek lennének az állatokra. A szakemberek ráadásul azt találták, hogy amellett, hogy egész évben képesek szaporodni ezek a halak, a génmódosítás miatt az ivarérettségüket is hamarabb érik el. 

A Studies on Neotropical Fauna and Environment tudományos szaklapban közzétett kutatási eredményből pedig az is kiderült, hogy az étvágyuk is kiváló, és nagyon jól elvannak azokkal a rovarokkal, algákkal, amelyeket a helyi vizekben találnak.

A szakemberek szerint jó hír, hogy az invázió még mindig csak az első szakaszában jár, vagyis van még idő cselekedni.

Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!

(fotó: science.org)