A csikóhalak furcsa formájú feje alig kelt hullámokat a vízben, így az állatok észrevétlenül megközelíthetik fő zsákmányállataikat, az apró rákokat. Emiatt a leghatékonyabb ragadozók közé tartoznak, írják amerikai kutatók.
A csikóhalak a leglassabban úszó halak közé tartoznak, mégis hihetetlen sebességgel tudják elkapni zsákmányukat, az evezőlábú rákokat, írják az austini Texasi Egyetem kutatói most megjelent tanulmányukban, amelyet az Origo szemlézett.
Az evezőlábú rákok rendkívül apró (általában 1-2 milliméteres) rákfélék, amelyek fontos szerepet töltenek be a tengeri táplálékhálózatban. Kedvenc táplálékai a csikóhalaknak, a tűhalaknak és a tengeri sárkányhalaknak. Ezek mind a tűhalfélék családjába tartozó, bizarr küllemű halak.
Az evezőlábú rákok nagyon érzékenyek a víz rezgéseire. Ha ilyen, támadásra figyelmeztető mozgást érzékelnek, hihetetlen gyorsan, akár másodpercenként 500 testhossznyi sebességgel képesek elmenekülni. Ez annak felel meg, mintha egy 180 centiméter magas úszó 3240 kilométer/óra sebességgel úszna a víz alatt.
„A csikóhalak képesek kicselezni a vízi világ legtehetségesebb menekülőművészeinek, az evezőlábú rákoknak az érzékeit. Az emberek általában nem gondolnak csodálatra méltó ragadozóként a csikóhalakra, pedig azok" – mondta Brad Gemmell, a kutatások vezetője.
Nyugodt körülmények között az összes vizsgált hal közül a legeredményesebbek a zsákmányszerzésben. Az esetek 90 százalékában elkapják a kiszemelt prédát, ez pedig rendkívül nagy sikerarány.
Gemmell és munkatársa, Ed Buskey a törpe csikóhal (Hippocampus zosterae) zsákmányszerzését tanulmányozták különleges, nagy sebességű 3D holográfiás technikával készült videókon. Az eljárás feltárta, hogy a csikóhal feje úgy alakult, hogy minimálisra csökkentse a vízmozgást az állat szája előtt, amikor lecsap a prédára.
A hatékony rajtaütési távolság nagyjából 1 milliméter, és a zsákmányszerzés kevesebb mint 1 ezredmásodperc alatt történik. Az evezőlábú rákok 2-3 ezredmásodperc alatt reagálnak a közeledő veszélyre, gyorsabban, mint szinte bármely más élőlény, a csikóhal támadása elől azonban nem tudnak kitérni. A rákocskáknak csak akkor van esélyük, ha a csikóhal mégis megrezdíti a vizet, mielőtt támadó távolságba érne.
Tizedére zsugorodott a világ legnagyobb csikóhalállománya. Részletek ITT.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitóképünk illusztráció, forrása: pixabay.com)