2025. január 19. vasárnap | Márió, Sára
Peca+

Tiszavirágzást észleltek a Nagykunsági-főcsatornán

Tiszavirágzást észleltek a Nagykunsági-főcsatornán

A tiszavirág bizonyított előfordulási adatai csupán a Tiszából és annak mellékfolyóiból ismeretesek.

A Nagykunsági-főcsatorna törökszentmiklósi szakaszán horgászva 2021. június 27-én este 19:45 tájékán pillantottam meg az első tiszavirágot (Palingenia longicauda), amint a főcsatorna víztükre fölött repül, 15-20 perccel később pedig már hozzávetőlegesen 30-50 egyedet lehetett megfigyelni – idézi Sólyom Norbert Halászat című folyóiratban megjelent írását a Magyar Haltani Társaság (MHTT) honlapja.

A Nagykunsági-főcsatorna vizét a Tisza-tóból biztosítják, amit Abádszalók közelében engednek be a csatornába, így az is elképzelhető, hogy a kérészek a június 18. és 23. között zajló vízeresztés során sodródtak be a főcsatornába. 

Az észlelés helyszínén azonban a csatorna mederanyaga főleg agyag, a víz pedig folyamatosan áramlik, ami megfelelő élőhelyet biztosít a faj számára. 

Ezek alapján valószínűbb, hogy a rajzó tiszavirágok lárvái is ezen a területen fejlődtek imágóvá, de ennek bizonyítására további vizsgálatok szükségesek – szögezik le az írásban.

A tiszavirág Európa legnagyobb méretű, látványos rajzása révén közismert kérésze. Életmenetét mintegy hároméves lárvastádium, és mindössze néhány órás imágóállapot jellemzi. 

A lárva a nagy alföldi folyók erodálódó, agyagos partfalába fúrt, U-alakú lyukakban él, és a lebegő hordalék szűrésével táplálkozik. 

Bizonyított előfordulási adatai csupán a Tiszából és annak mellékfolyóiból ismeretesek. 

Nézd meg a kérészek tavalyi rajzását videón. A felvételért KATTINTS IDE!

Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!

(fotó: MHTT)