Bűncselekménynek minősül és akár öt év szabadságvesztéssel is büntethetik a sporteredmény tiltott befolyásolását – ezt maga Varja János tudatta, aki ellen elmarasztaló döntést hozott a Magyar Horgász Szövetség (Mohosz). A horgászt egy évre eltiltották a versenyzéstől, de mint közleményéből kiderül, akár még bírósági eljárásra is számíthat.
Taktikai megbeszélés alapján engedte vissza a fogott halakat még a mérlegelés előtt Somogyi Dávid a VI. Method Feeder Országos Bajnokságon, amelyet a Maconkai-víztározón rendeztek. Hiába végzett az élen Varga János, akinek a nyakába is akasztották az érmet az OB-n, eredményét törölték, és minden versenyző előrelépett egy helyet. Így a következő sorrend alakult ki: Bakó Péter, Tóth Bálint, Bodzsár Norbert Márk.
A Mohosz döntését követően Varga János reagált a Facebookon. A posztból kiderül, hogy hibázott, elnézést kért, és hogy egy évre eltiltották a horgászattól. Cselekedete (sporteredmény tiltott befolyásolása) bűncselekménynek minősül, három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő, bűnszövetség esetén azonban a büntetési tétel felső határa megemelkedik öt évre.
Varja János írását tartalami változtatás nélkül, teljes terjedelmében közöljük. Íme:
Hibáztam, elnézést kérek a döntő résztvevőitől, a szervezőktől és a verseny lebonyolításáért felelős vezetőktől!
Addig nem kívántam erről nyilatkozni, míg a hivatalos vizsgálat le nem zárult, és az erre hivatott szervezet ezt meg nem teszi. Nekik kell minden ilyen helyzetben ezt első körben bejelenteni.
Hibáztam, mert a versenyt megelőzően a középdöntőből hozott pontjaim alapján dobogóesélyesnek tartva magam azt kértem Somogyi Dávidtól, hogy az élen álló versenyző szereplését segítse a jobb eredmény elérésében. Ezen kijelentésem a BTK 2012 évi C. törvény alapján jogilag hallgatólagos megállapodásnak felel meg, ami pedig:
„Sporteredmény tiltott befolyásolása*
349/A. § * (1) Aki olyan megállapodást köt, aminek következtében valamely sportszövetség versenyrendszerében szervezett vagy a sportszövetség versenynaptárában egyébként szereplő verseny, mérkőzés eredménye nem a versenyszabályzatnak vagy a tisztességes játék elveinek megfelelő módon alakul ki, ha más bűncselekmény nem valósul meg, bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
(2) A büntetés egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztés, ha a bűncselekményt bűnszövetségben vagy üzletszerűen követik el.”
Senkit sem én, sem más semmilyen szabálytalanságra nem kért, nem utasított. A fentiek alapján azonban már ez a kérés önmagában is elítélendő, akár megvalósul a cselekmény akár nem, akár kitudódik, akár nem. Ezért a 2021. évi eredményeim törlésre kerültek, Mohosz és nemzetközi versenyekről 1 év eltiltást kaptam. (Legközelebb 2023. évben versenyezhetek országos bajnokságon, figyelembe véve az előző 3 év eredményeit, nulla pontról, teljesen magam mögé dobva az elmúlt éveket). Ha ezt a kérésem bármelyik csapattársam meg is teszi bármilyen formában, Ő ugyanígy felelősségre vonható, sőt mint elkövető súlyosabb büntetésre számíthat. Ha ezt a cselekményt valaki kérés nélkül teszi meg ismerősének, barátjának, csapattársának, az akkor is ugyanezen elbírálás alá esik.
Mi, akik horgászunk, versenyzünk, ismerjük a versenyszabályzatokat, legtöbb esetben nem vagyunk tisztában a versenyszabályok fölött lévő, de bennünket is érintő büntető törvénykönyv részleteivel. Amiről mi eddig úgy gondoltuk, hogy stikli, csibészség, taktikai elem, évtizedek óta bevett gyakorlat, vagy hívjuk bárminek, az mint ahogy a fentiekből egyértelműen kiderül, szabadságvesztéssel is sújtható büntetési tétel és súlyos vétség a horgászsport világában.
Én is azt kérem, hogy aki ilyet vagy erre utaló magatartást lát, tegyen úgy, mint Bakó Péter, Fias Dénes és Harsányi Zsolt, nyújtson be óvást az ellen, aki ilyen cselekedetet tesz vagy erre buzdít.
Megbántam, hogy ilyet tettem, és ígéretet tettem bizottság előtt, hogy a jövőben messzemenőkig elhatárolódok minden hasonlótól.
Hogy ez pontosabban jogi értelmezés nélkül mit jelent? Hiába ül mellettem a legjobb barátom, aki más csapat színeiben versenyez épp és a dobogóért hajt, miközben én a 27-32 hely között vergődök valahol, ha nem teszek meg mindent annak érdekében hogy a szektoromban Őt is megelőzzem, vagy direkt hagyom olyan területen horgászni, hogy előnyt élvezzen, vagy leetetem a szomszédait, hogy előnyt élvezzen, vagy bármilyen módszerrel előnyhöz juttatom, szándékosan befolyásoltam a verseny eredményt. Ugyanilyen cselekedet a több csapat indítása, ahol az első számú csapat eredményét a többi segíti vagy előnnyel, vagy a konkurensek hátráltatásával, az indokolatlan távolság, csali vagy szerelék használat, és azt a rengeteg hasonló még, amit minden versenyző ,legyen az profi vagy amatőr, használt és alkalmazott vagy élvezte előnyeit. Az jogi értelmezés szerint mellékes, hogy a lefújást és mérlegelést követően, amikor elhagyom a szektoromat, a barátom, csapattársam, ismerősöm szemébe hogy nézek.
Erről szól ez a döntés, hogy az ilyen és hasonló eseteket elkerüljék a szervezők. Ennek ellenőrzésére, betartatására és szabályba foglalására bizonyára mindent meg fognak tenni, hisz' anélkül kutyafülét sem érné sem a saját esetem, sem az ezt elrettentő példaként meghozott Mohosz-döntés.”
Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!
(fotók: Mohosz)
Pecaverzum a közösségi médiában:
Kövessétek Facebook-oldalunkat!
Csatlakozzatok hozzánk Instagramon!
Iratkozzatok fel Youtube-csatornánkra!