2025. január 19. vasárnap | Márió, Sára
Aktuális

A 45 milliárdot is elérheti idén a horgászszektor bevétele

A 45 milliárdot is elérheti idén a horgászszektor bevétele

A koronavírus miatt a karantén alatt itthon is rengetegen választották a horgászatot. A szektor teljes árbevétele bő húsz százalékkal magasabb volt tavaly, mint 2019-ben. A 2020-as bevétel elérheti a 40 milliárd forintot. A tendencia az idén is folytatódhat, mintegy 45 milliárd forintra számíthat az ágazat. Hazánk jelenleg az édesvízi világranglista-vezető a horgászsportban – mondta a számos közfeladatot is ellátó Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz) elnökhelyettese, Dérer István a novekedes.hu-nak.

„Kivételesen egy nyertes ágazatról beszélhetünk, mert a pandémiából mi, pontosabban a magyar horgászvilág szerencsére jól jött ki. A szektor teljes árbevétele bő húsz százalékkal magasabb volt tavaly, mint 2019-ben. A 2020-as bevétel elérheti a 40 milliárd forintot. A tendencia az idén is folytatódhat, mintegy 45 milliárd forintra számíthatunk” – nyilatkozta az elnökhelyettes a több témát is érintő interjúban

A kedvező helyzetnek köszönhetően 2020-ban több mint negyvenezerrel, idén eddig közel húszezerrel nőtt a regisztrált horgászok száma – tette hozzá. Ez a szám most már a nyolcszázezret közelíti, a hölgyhorgászok száma Dérer legfrissebb közlése szerint 69 ezer, míg a gyermekeké 74 ezer. Kevesen tudják, de a Mohosznak 16 ezer külföldi tagja is van.

„A magyar horgászok aránya a lakosságszámhoz viszonyítva a régióban és világszinten is kiemelkedően magas, de ebben a honi szervezettség, a központosítás is tagadhatatlanul benne van. Természetesen mindezt nem a tengeri horgászattal kell összehasonlítani, hanem inkább a folyamival, tavival. Ma már Európa élmezőnyébe tartozunk, de a horgászturizmus belföldi és külföldi ágán is egyaránt, főként az alap-infrastruktúrában bőven van mit előrelépnünk. Itthon a közel 2700 nyilvántartott halgazdálkodási vízterület rendkívül nagy belföldi és külföldi horgászturisztikai lehetőségeket rejt magában” – hangsúlyozta Dérer István, aki szerint lényeges, hogy megkezdődjön a kormány által határozatban is elfogadott Nemzeti Halgazdálkodási és Horgászati Stratégia eszközeként az Országos Horgászati Hálózati Program megvalósítása.

„Ez magába foglalja a támogatott horgász- és horgászturisztikai szolgáltató hálózat kiépítését. A horgásztársadalom – Magyarország legnagyobb civil szervezete – az egyetlen olyan nagy szabadidős- és sportszervezet, amely még nem részesült programszerű fejlesztési támogatásban, infrastrukturális megújulásban. Biztos vagyok benne, hogy ez a döntés nemcsak népszerű, hanem gazdasági, társadalmi következményeiben is sikeres és fenntartható is lehet” – fogalmazott. 

2019-ben 4000 tonna, 2020-ban pedig több mint 5000 tonna hal került hazánk közel 2700 nyilvántartott halgazdálkodási vízterületére. Ezzel kapcsolatban az elnökhelyettes elmondta, továbbra is toronymagasan a ponty vezet, hagyományosan ez a legnépszerűbb halfajunk. „Érdekesség, hogy 2020-ban a több, mint 9 millió horgásznapot regisztráló magyar horgászok több pontyot telepítettek a hazai vizekbe, mint amit zsákmányként elvittek onnan, tehát a hazai vizek pontyállománya a horgászati célú halgazdálkodási tevékenység okán jelenleg gyarapszik. Pontyból a horgászok tavaly mintegy 3900 tonnát fogtak ki étkezési célra, míg 2019-ben összesen 3200 tonnát” – szögezte le. 

A kereskedelmi célú halászat megszűnésével és a telepítések szerkezeti átalakításával összefüggésben Dérer közölte, „a legtöbb nagy vizünk lassan olyan természeti állapotba kerül, ahol növekedhet a gasztronómiailag különösen értékes halfajok aránya. Ilyen halfaj például a harcsa vagy a süllő”. 

A Balaton sügérállománya mostanra elérte azt a nagyságrendet, hogy ki lehet fogni őket – fűzte hozzá. „A könnyű, más szóval ultra light pergetés sláger lesz az őszi-téli Balatonon. A holtidényben ez is vonzza majd a horgászturistákat” – vetítette előre a várható trendet. 

Az interjúban a keszegpiacról is szó esett. „A keszeg is feltörekvőben van, korábban nem tartották különlegesnek, sem népszerűnek. Mostanra ez is változik, e fajok egyre népszerűbbek, olyannyira, hogy az ára – a valós termelési költségeket követve – már elfogadottan magasabb, mint a pontyé. A Mohosz azt is figyeli, hogy a piac valóban a minőségi haligény felé mozduljon” – emelte ki.

Pecaverzum a közösségi médiában:

Kövessétek Facebook-oldalunkat!

Csatlakozzatok hozzánk Instagramon!

Iratkozzatok fel Youtube-csatornánkra!