2025. január 4. szombat | Leóna, Titusz
Aktuális

Csalás gyanúja után végül a kurta baing az Év hala 2025-ben

Csalás gyanúja után végül a kurta baing az Év hala 2025-ben

Meglehetősen furcsa körülmények között hirdették ki az immáron 16. alkalommal megrendezett 2025-ös Év hala szavazás győztesét.

A Magyar Haltani Társaság (MHTT) eredeti kiírása szerint szavazni december 31-én 12 óráig lehetett. A Pecaverzumon meg is írtuk nem sokkal a megadott időpont után az MHTT oldalán található szavazófelület alapján a végeredményt.

Akkor azt volt látható, hogy 2982 érkezett. A legtöbb voksot, 35,7 százalékot a dévérkeszeg (Abramis brama) szerezte meg. A kurta baing (Leucaspius delineatus) 34,4 százalékkal a második, míg a vágódurbincs (Gymnocephalus cernua) 29,9 százalékkal a harmadik lett. 

Az MHTT 14:12-kor azonban azt közölte Facebook-oldalán, hogy a választást csalás gyanúja miatt felfüggesztették, ugyanis röviddel a szavazás lezárulta előtt ugrásszerűen megnőtt a leadott szavazatok száma. 

„Az esetet azóta kivizsgáltuk, és mivel nem történt szabálytalanság, a felületet december 31-én éjfélig ismét megnyitjuk” – jelentette be az MHTT több mint két órával a szavazás vége után, 14:12-kor. 

A szavazatok száma így tovább növekedett, és a sorrend is teljesen felborult. A végső győztest december elsején hirdette ki az MHTT.

„A 2024. december 31-én éjfélig beérkezett 3586 szavazat 26 százalékával a vágódurbincs harmadik lett, a dévérkeszeg 30,7 százalékkal a második, a győztesünk pedig a voksok 43,3-százalékát szerezte meg” – olvasható az MHTT honlapján.

Így tehát a 2025-ös Év hala címet végül a kurta baing viselheti.

Frissítve január 3-án 14:10-kor:

Pár száz követős influenszer hekkelte meg az Év hala szavazást. Részletek ITT.

Hat éve is csalás gyanúja merült fel

Hasonló eset történt a 2019-es szavazáson is, ami a korábbiaknál lényegesen nagyobb érdeklődés mellett zajlott, ami azért történt, mert valaki „informatikai trükközéssel”, szabálytalanul leadott nagyszámú szavazattal próbálta meg jogosulatlan előnyhöz juttatni az év hala címért versengők egyikét, a sebes pisztrángot. 

Az MHTT akkori közleménye szerint a sebes pisztrángra (Salmo trutta) szabálytalanul leadott szavazatok érkeztek, és azok száma a cím kihirdetése előtt érvénytelenített 2130 voks levonását követően is meghaladta a 11 ezret.

A vörösszárnyú keszeg (Scardinius erythrophthalmus) végül 44 százalékos támogatottsággal nyert 2019-ben, a második helyen 32 százalékkal a szivárványos ökle (Rhodeus amarus) végzett, a sokáig szoros versenyben a győzelemre is esélyesnek tűnt sebes pisztráng pedig 24 százalékkal csak a harmadik lett.

A 2025-ös győztes, a kurta baing – Leucaspius delineatus (Linnaeus, 1758)   

A kurta baing a nyúldomolykófélék családjába tartozó apró, őshonos halunk. Teste megnyúlt és vaskos, háta és hasvonala enyhén ívelt. Rövid, tompa orra és jellegzetesen nagy szemei figyelemfelkeltőek. Szája felső állású, a nagy szájhasíték meredeken felfelé irányul. Alsó állkapcsa kampószerűen felhajlik, így szinte álarcszerűen takarja a fejét. Általános mérete 6–8 centiméter között mozog, de ritkán akár 10 centiméterre is megnőhet. Pikkelyei aprók, ezüstösek, és könnyen lehullanak.

Táplálékát főként planktonikus élőlények, árvaszúnyoglárvák és a vízfelszínre hulló apró rovarok alkotják. Szaporodása április és július között zajlik, amikor párosan rakják le az ikrákat. A nőstény 100–150 darab ikrát ragaszt vízi növényekre, amelyeket a hím őriz és gondoz. 

Élőhelyként a lassan áramló vagy állóvizeket kedveli, például tőzegbányatavakat, holtmedreket és alföldi csatornákat. Nagyobb folyóinkban többnyire csak az áradások után jelenik meg a hullámtereken. Jellegzetes bélyege a farokalatti úszó tövén található pontsor, valamint az oldalvonal, amely csupán az első néhány pikkelyen látható. 

Élőhelyeinek eltűnése és az inváziós fajok terjedése miatt állományai jelentősen visszaszorultak. Hazánkban védett faj, természetvédelmi értéke 10.000 forint 

Az eddigi győztesek:

2010: nyúldomolykó (Leuciscus leuciscus)

2011: kősüllő (Sander volgensis)

2012: széles kárász (Carassius carassius)

2013: menyhal (Lota lota)

2014: magyar bucó (Zingel zingel)

2015: kecsege (Acipenser ruthenus)

2016: compó (Tinca tinca)

2017: harcsa (Silurus glanis)

2018: balin (Leuciscus aspius, korábban: Aspius aspius)

2019: vörösszárnyú keszeg (Scardinius erythrophthalmus)

2020: fogassüllő (Sander lucioperca)

2021: jászkeszeg (Leuciscus idus)

2022: bodorka (Rutilus rutilus)

2023: lápi póc (Umbra krameri)

2024: réticsík (Misgurnus fossilis)

2025: kurta baing (Leucaspius delineatus

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: MHTT)