2024. április 29. hétfő | Péter
Aktuális

Fokozottan védett halfaj tűnt fel a Körös felső szakaszán

Fokozottan védett halfaj tűnt fel a Körös felső szakaszán

Az örömteli hír mellett sajnos arról is hírt adott a Magyar Haltani Társaság (MHTT), hogy a csupasztorkú és kerekfejű géb a duzzasztó és a Sebes-Körös torkolata között végig jelen van. 

A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság megbízásából végeztek halfaunisztikai célú felmérést a Körösnek a békésszentandrási duzzasztó feletti szakaszán – számolt be az MHTT honlapján Sallai Zoltan haltani kutató.

A vizsgálatot a Sebes-Körös torkolata alatt kezdték meg 2023. június 21-én. Meglepetést okozott, hogy a felmérés időszakában még a Gyomaendrőd alatti szakaszon is áramlott a víz, pedig az év nagy részében ez egy szinte álló vizű folyószakasz, ugyanis a duzzasztás hatása a Sebes-Körös torkolatáig érezhető. 

Vélhetően az áramlásnak tudható be, hogy elektromos kecével olyan áramláskedvelő fajok képviselőit is sikerült megfogni, melyek kevéssé jellemzőek erre a folyószakaszra, mint például a bagolykeszeg, a paduc, a márna és a magyar bucó.

A Gyomaendrőd feletti mintaszakaszról származó zsákmány átvizsgálásánál igen meglepődtek a szakemberek, amikor egy német bucó (Zingel streber) ivadéka került a kezükbe. A Körösben a faj alkalmilag fordul elő, az ivadék vélhetően a Sebes-Körösből sodródott le. 

A csupasztorkú és kerekfejű géb a kecés minták zöméből előkerült, tehát a duzzasztó és a Sebes-Körös torkolata között mindkettő végig jelen van. 

A német bucó fokozottan védett halhaj, természetvédelmi értéke 100 ezer forint. 

Az áramló vízhez erősen ragaszkodó bennszülött halunk, a magyar bucónál magasabb az oxigénigénye. Jellemzően a paduc- és márnazóna hala, de ritkán a dévérzónába is letéved. 

Ívása többnyire április-május hónapokban, a folyóvizek sodrottabb részein, a kavicsos-sóderes aljzaton történik. A hímek nászidőszakban olajzöld színt öltenek magukra. Testhossza ritkán éri el a 20 centimétert.

Magyarországon jelenleg 26 védett és 11 fokozottan védett halfajt tartanak nyilván, illetve további három halfaj tartozik a nem fogható kategóriába. Ez összesen negyven olyan halfaj, amelyeket nem lehet megtartani horgászzsákmányként. Az őshonos, de nem fogható halfajokat bemutató cikkünk ITT ÉRHETŐ EL.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: MHTT)