2025. január 20. hétfő | Fábián, Sebestyén
Aktuális

Indul a Civaqua-program: összekötik Debrecent a Tiszával

Indul a Civaqua-program: összekötik Debrecent a Tiszával

A program első ütemében a Tisza vizét a Keleti-főcsatornán és a Tócó-patakon keresztül elhozzák Debrecenbe. A nyertes cégnek 23 hónapja van elvégezni a munkát. 


NYEREMÉNYJÁTÉK!!!

Iratkozz fel a Pecaverzum Youtube-csatornájára, mert ha elérjük az 1111 követőt, 30.000 forint értékben sorulunk ki ajándékot a tagok között! 

A nyereményt a Fish'n Go horgászhelyfoglaló rendszer ajánlotta fel.

Részletek ERRE!

Addig is jó szórakozást az eddigi videókhoz, és persze jönnek folyamatosan az újak is!


A hajdúszoboszlói Aqua-General Szennyvíztechnológia-építő Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. nyerte a Civaqua-program első ütemének kivitelezésére kiírt közbeszerzést – derül ki a Közbeszerzési Értesítőbe feltöltött összegzésből, amelyet a dehir.hu elemzett. A cég két alvállalkozót von be a munkába, a debreceni Keviép Kft-t és a tiszakécskei Duna Aszfalt Zrt-t. A cég nettó 11 milliárd 194 millió forintért vállalta a munkát. 

A szerződéskötési moratórium szeptember 10-én jár le, azt követően köthetik meg a kontraktust a felek. A cégnek 23 hónapja lesz a munka elvégzésére.

A közbeszerzési eljárás sikerességére Papp László polgármester is reagált a Facebook-oldalán.

Mint írja „a következő évtizedek egyik legfontosabb kérdése a vízhez való hozzáférés megoldása. A Civaqua-programnak köszönhetően Debrecen egy az 1970-es évek óta fennálló fontos környezetvédelmi kérdésre ad most választ, és váltja valóra a terveket”

Mint ismert, a kormányzat döntése révén uniós támogatással elindulhat a régóta várt Civaqua-program, melynek három üteme lesz.

A Tisza vize így a Keleti-főcsatornán keresztül eljut a városba, a Tócó-patakba. Ezt a vizet viszik majd el a második ütemben a Nagyerdőbe (víztároló kazettákat is kialakítanak), a harmadik ütemben pedig a város keleti részén lévő jóléti tavakhoz, víztározókhot. 

A Civaquának köszönhetően növelni lehet az erdősített területek nagyságát, így csökkenhet a szállópor mennyisége a városban.

A Civaquát – ami a Debrecen 2030 program része – tavaly decemberben nyilvánította nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű ügyé a kormány. Mindez azt jelenti, hogy a beruházás a szokásosnál gyorsabban haladhat majd. A kormány döntése szerint a program első ütemére és a következő ütem elkészítésére több, mint 16 milliárd forint jut.  

A beruházást az Országos Vízügyi Főigazgatóság bonyolítja,  s a vezetékek és az úgynevezett műtárgyak (például duzzasztók) építése mellett része a Tócó forrásvidék ökológiai rehabilitációja, a Tócó józsai szakaszának mederrehabilitációja (a Tócó vízszintje jelentősen emelkedik majd), valamint egy Vezér utcai, 23 ezer köbméteres belvízcsúcs csökkentő tározó építése. 

A debreceni közgyűlés júniusban arról határozott, hogy támogatja a Debrecen 2030 program kiemelt környezetvédelmi beruházását, a Civaqua-programot azzal, hogy a második és harmadik üteme is valósuljon meg 2027. december 31-ig.

Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!

Pecaverzum a közösségi médiában:

Kövessétek Facebook-oldalunkat!

Csatlakozzatok hozzánk Instagramon!

Iratkozzatok fel Youtube-csatornánkra!